Notowania

podatki w polsce
28.09.2012 07:23

Podatki już nie wzrosną - twierdzi wiceminister finansów

Wiceminister finansów Maciej Grabowski, zdradza plany resortu dotyczące podatków w 2013 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(bip.mf.gov.pl)

Ministerstwo finansów nie planuje kolejnych podwyżek podatków poza tymi przedstawionymi przez rząd - deklaruje wiceminister finansów Maciej Grabowski. Rada Ministrów przyjmując projekt przyszłorocznego budżetu zaproponowała cięcia i podwyżki podatków.

Podatek dochodowy mają płacić między innymi spółki komandytowo-akcyjne, czyli głównie zagraniczne hipermarkety. O 5 procent ma wzrosnąć akcyza na papierosy. Nie będzie też ulgi internetowej, zmienią się zasady przyznawania ulgi na dzieci.

Maciej Grabowski przekonuje, że na tym podwyżki przyszłorocznych podatków się skończą.
- _ Nie przewidujemy żadnych zmian w systemie podatkowym, poza tymi mówię o wzrostach stawek czy obciążeń podatkowych _ - stwierdził wiceminister.

Maciej Grabowski przypomina także, że wzrost akcyzy na papierosów wymusiła na Polsce Unia Europejska. - _ Wypełniamy pewna ścieżkę dochodzenia do minimów unijnych i to jest długoletni cykl. Wydaje mi się, że przewidziana w tej chwili w ustawie skala podwyżki ten warunek wypełnia _ - powiedział.

Ministerstwo Finansów twierdzi, że podwyżka akcyzy ogółem o 5 proc. spowoduje wzrost średniej ważonej ceny detalicznej papierosów o 60 gr na paczce. W związku z tym budżet zyska 345 mln zł dodatkowych wpływów w skali roku.

Fundacja Republikańska przedstawiła kilka dni temu wyliczenia, że taka podwyżka akcyzy oznacza mniejsze wpływy do budżetu. Eksperci organizacji wyliczyli, że fiskus straci 150 milinów złotych, gdyż część palaczy zacznie kupować papierosy z przemytu.

Czytaj więcej w Money.pl
"Rząd przesadził". Tak oceniają projekt budżetu Eksperci: _ Założenia są nierealne, bezrobocie będzie dużo większe, a wpływy z podatków mniejsze niż założył Jacek Rostowski _.
Sejm nie zatwierdził rządowych likwidacji ulg Gabinet Donalda Tuska chce likwidacji ulgi na internet, zmian w uldze prorodzinnej oraz w zasadach odliczania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów przez twórców.
Ubywa płacących, ale ministerstwo się chwali Zaskakujące dane. Resort finansów ujawnił, jak zmieniły się wpływy do kasy państwa.
Tagi: podatki w polsce, maciej grabowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz