Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatki w Japonii wzrosną dwukrotnie. Rząd zapłaci utratą władzy

0
Podziel się:

Parlament Japonii zgodził się na rządową propozycję podwojenia podatku obrotowego.

Podatki w Japonii wzrosną dwukrotnie. Rząd zapłaci utratą władzy
(cogdogblog/CC/Flickr)

Parlament Japonii zgodził się na rządową propozycję podwojenia podatku obrotowego. W zamian premier Yoshihiko Noda obiecał rychłe przyspieszone wybory, które najprawdopodobniej pozbawią jego Partię Demokratyczną sprawowanej od trzech lat władzy.

Jak zaznacza Reuters, przeforsowanie tego planu w kontrolowanej przez opozycję izbie wyższej jest wynikiem rzadkiego porozumienia z dwoma głównymi ugrupowaniami opozycyjnymi oraz przełomem dla Japonii, przez dłuższy czas doświadczającej ustawicznych zmian rządów oraz politycznego paraliżu.

Podniesienie stawki podatku obrotowego (odpowiednika podatku VAT)
z obecnych 5 proc. do 10 proc. w roku 2015 ma kluczowe znaczenie dla zahamowania lawinowego wzrostu długu publicznego Japonii, który przekracza już 200 proc. jej produktu krajowego brutto - co stanowi rekord wśród państw wysoko rozwiniętych.

Jest to dla Nody gorzkie zwycięstwo, osiągnięte kosztem opuszczenia jego partii przez około 50 deputowanych. Sondaże wskazują również, że w wyborach demokraci doznają znacznych strat.

Czytaj więcej w Money.pl
Po raz pierwszy od 31 lat mają deficyt handlowy W 2011 roku japoński eksport spadł o 2,7 proc., natomiast import wzrósł o 12 procent.
Światowi giganci ostrożni. Boją się recesji Japońskie firmy zmniejszają wydatki na inwestycje. Wszystko przez obawy o kondycję gospodarki w Kraju Kwitnącej Wiśni.
podatki
kryzys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)