Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?

0
Podziel się:

Minister finansów przekonuje, że polskie podatki nie są wysokie, a w tym roku Polacy zapłacą ich relatywnie najmniej od 20 lat.

na zdj. Mateusz Szczurek
na zdj. Mateusz Szczurek (PAP/Radek Pietruszka)

Mateusz Szczurek podkreślił w radiowej Jedynce, że mimo to system podatkowy wymaga zmian.
aktualizacja: 8:42

- _ Obciążenia podatkowe w Polsce w 2014 roku będą najniższe według ustawy budżetowej od przynajmniej dwudziestu lat i są jednymi z najniższych w Europie. Jeśli chodzi o wysokość podatków, to na pewno nie mamy się czego wstydzić, ale jeśli chodzi o ich skomplikowanie, proces poboru, to na pewno jest jeszcze wiele do zrobienia - _mówi minister finansów.

Mateusz Szczurek pytany o szykowanie nowych podatków, na przykład dla rolników, zapewnił, że w liczeniu dochodów tej grupy zawodowej _ nigdy nie chodziło o zwiększenie ich obciążeń podatkowych _.

Dzisiejsza Rzeczpospolita pisze, że państwo szuka nowych sposobów wyciągnięcia pieniędzy od obywateli. Ma to być średnio ponad 600 złotych nowych danin. Według gazety najnowszy sposób na sięgnięcie do kieszeni Polaków to rozszerzenie dwuprocentowego podatku od czynności cywilno-prawnych. Szerzej stosowany będzie też podatek od nieruchomości, a już wcześniej państwo wbrew obietnicom, utrzymało podwyższone stawki VAT. Piąty rok zaniżone są progi podatku od dochodów osobistych, zniknęły też ulgi w PIT.

Minister finansów przekonywał w radiowej Jedynce, że przyszłoroczny termin zmian w rozliczeniach PIT jest niezagrożony. Zeznanie podatkowe z 2014 roku ma zostać rozliczone przez urzędy skarbowe na podstawie danych uzyskiwanych od płatników.

Mateusz Szczurek podkreślił, że przygotowywane przez urzędników zeznania będą deklaracjami wstępnymi. _ - Podatnik będzie mógł zalogować się do portalu podatkowego na swoje konto i tam zobaczy już wstępnie wypełnione zeznanie, które będzie mógł zmodyfikować przed ostatecznym zatwierdzeniem i wysłaniem w sposób elektroniczny do urzędu. Oczywiście dla tych, którzy z internetu korzystać nie chcą, stara metoda będzie nadal dostępna - _ tłumaczy minister.

Minister dodał, że dzięki zmianom uda się uwolnić ręce urzędników. _ - Pozwalamy pracownikom administracji podatkowej zająć się czymś o wiele pożyteczniejszym niż przerzucanie papierów, choćby pomocą podatnikowi w wypełnianiu swoich obowiązków, wspieraniu go także przy wypełnianiu zeznania rocznego - _ zaznacza Mateusz Szczurek.

Minister zapowiedział, że przedstawiciele urzędów skarbowych już w trakcie tegorocznego okresu wypełniania PIT-ów _ wyjdą do ludzi _ i pojawią się w centrach handlowych, gdzie będą służyć pomocą. Mateusz Szczurek zapowiada też, że częściowa zmiana ordynacji podatkowej, która ma uprościć nasz system obciążeń wobec państwa, jest już przygotowywana.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)