Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatki w USA mogą wzrosnąć. Nastroje spadają

0
Podziel się:

Jeżeli obie strony nie uzgodnią w najbliższym czasie sposobów tej redukcji, z początkiem nowego roku zaczną obowiązywać wyższe podatki.

Podatki w USA mogą wzrosnąć. Nastroje spadają
(UPI Photo/eyevine/EAST NEWS)

Indeks nastrojów konsumentów w USA pozostał w listopadzie na prawie niezmienionym poziomie - niższym niż przewidywano - co interpretuje się jako sygnał wskazujący na obawy Amerykanów o wynik negocjacji polityków w sprawie redukcji deficytu budżetowego.

Indeks, opracowywany przez Thomson Reuters i Uniwersytet Michigan, wyniósł w listopadzie 82,7 pkt, czyli nieznacznie wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy osiągnął poziom 82,6 pkt. Wynik w listopadzie jest najlepszy od pięciu lat, ale niższy niż oczekiwało 65 ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberga, którzy przewidywali, że wyniesie 84,9 pkt.

W czasie ostatniej recesji średnia wartość indeksu wynosiła tylko 64,2 pkt.

Inny indeks Thomson Reuters i Uniwersytetu Michigan, obrazujący oczekiwania konsumentów co do sytuacji gospodarczej w najbliższych 6 miesiącach, spadł w listopadzie do 77,6 pkt - z 79 w październiku.

Lekki spadek optymizmu konsumentów przypisuje się ich obawom, czy rozmowy między Białym Domem a Republikanami w Kongresie w sprawie redukcji deficytu pozwolą uniknąć tzw. klifu fiskalnego.

Jeżeli obie strony nie uzgodnią w najbliższym czasie sposobów tej redukcji, z początkiem nowego roku zaczną obowiązywać wyższe podatki, a także automatyczne cięcia wszystkich wydatków rządowych.

Obawa przed podwyżką podatków może zniechęcać Amerykanów do nadmiernego wydawania pieniędzy na zakupy. Tymczasem sezon przedświątecznych zakupów, kiedy sklepy notują najwyższe obroty, zaczyna się w już w najbliższy piątek, czyli nazajutrz po Święcie Dziękczynienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Ekonomiści zaskoczeni danymi z USA Do poprawy nastrojów przyczynił się wzrost zatrudnienia - w ostatnim miesiącu przybyło więcej miejsc pracy niż przewidywano.
Chciał zniszczyć Pentagon i Kapitol. Bo to "zło" Sąd federalny w Bostonie skazał na 17 lat więzienia Rezwana Ferdausa za planowanie ataków na gmachy publiczne w Waszyngtonie.
USA stanowią duże zagrożenie dla gospodarki Z kolej dla UE największym zagrożeniem jest obecnie Hiszpania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)