Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpaccy samorządowcy wrócili z Chin

0
Podziel się:

Zaprezentowaliśmy Podkarpacie jako region, w którym warto zainwestować - powiedział marszałek województwa Mirosław Karapyta.

Podkarpaccy samorządowcy wrócili z Chin
(tibchris/CC/Flickr)

Zaprezentowaliśmy Podkarpacie jako region, w którym warto zainwestować - powiedział marszałek województwa Mirosław Karapyta. Spotkanie poświęcone było ubiegłotygodniowej misji gospodarczej do chińskiej prowincji Kuangsi-Czuang.

Oprócz Karapyty w Chinach byli m.in. prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz przedsiębiorcy - w tym przedstawiciele Doliny Lotniczej oraz klastrów: tworzyw sztucznych poligen, ekologicznej żywności, energii odnawialnej oraz spawalniczego. W sumie delegacja liczyła prawie 30 osób.

Marszałek powiedział, że podpisany został list intencyjny z władzami regionu Kuangsi-Czuang. - _ Otrzymałem już także zaproszenie na podpisanie umowy, uroczystość ma się odbyć w lipcu podczas spotkania wszystkich zaprzyjaźnionych z chińską prowincją regionów _ - dodał Karapyta.

Podkreślił, że główne tematy rozmów z Chińczykami dotyczyły m.in. rozwoju nowych technologii i energii odnawialnej. Członkowie misji zwiedzili również uniwersytet w stolicy prowincji Nanning, a także parki technologiczne. _ - Nasza wizyta doskonale nałożyła się na pobyt chińskiego premiera w Polsce - to podkreśliło rangę naszej wizyty _ - powiedział Karapyta.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podpisał w Chinach umowę partnerską z miastem Fangchenggang. _ - Zależy mi przede wszystkim, aby była wymiana myśli gospodarczej między naszymi miastami. W tej sprawie będę rozmawiał z władzami rzeszowskich uczelni. Chcę, żeby myśl polska i chińska się przenikały, a my byśmy mieli z tego pożytek _ - dodał Ferenc. Podkreślił, że ujęła go niezwykła gościnność i otwartość Chińczyków.

_ - Podjąłem również decyzję, że w rzeszowskich przedszkolach dzieci będą uczyć się chińskiego. Ten kraj to potęga i na pewno dla polskiej gospodarki będzie dobrze, jeśli dzieci od małego będą stykać się z tym językiem _ - powiedział Ferenc.

Natomiast prezes WSK PZL Rzeszów Marek Darecki, który również był uczestnikiem misji gospodarczej zaznaczył, że była to pierwsza z Polski wizyta, której członkami byli przedstawiciele klastrów. _ - Nie pojechała firma A, B czy C, bo to zawsze są egoizmy, pojechały klastry. To najnowszy trend światowy. To nowoczesność w najlepszym europejskim wydaniu _ - powiedział Darecki, który jest także prezesem Stowarzyszenia Dolina Lotnicza - klastra skupiającego firmy z branży lotniczej.

Prezes WSK PZL Rzeszów dodał, że zaproponował Chińczykom stworzenie na Podkarpaciu chińskiego parku technologicznego. - _ Ta strategia im się spodobała. Teraz będziemy się przygotowywać do ich wizyty u nas - w lecie tego roku. Chcemy wówczas pokazać im już konkretne miejsca, gdzie taki park mógłby powstać. Chodzi m.in. o tereny przemysłowe w Rzeszowie oraz Mielcu _ - powiedział Darecki.

Region Kuangsi-Czuang leży w południowej części Chin. Zamieszkuje go ponad 50 mln mieszkańców. Jest to region, w którym wydobywa się kolorowe metale nieszlachetne, znajdują się tu główne chińskie złoża, m.in. aluminium, cyny, antymonu i indu. W tym regionie znajduje się także centrala koncernu LiuGong, który na początku tego roku kupił Hutę Stalowa Wola.

Czytaj więcej o Chinach
Chińczyk z radości chciał uściskać Clinton Niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng po sześciu dniach z własnej woli opuścił ambasadę USA w Pekinie.
Rozmowy na szczycie zakłócił niewidomy Ze specjalną wizytą pojechała do Chin sekretarz stanu USA Hillary Clinton.
Chcą zakazać broni jądrowej. Wszystkim Chiny nawołują do dokonania dalszej drastycznej redukcji ich arsenałów nuklearnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)