Notowania

Podniesienie wieku emerytalnego. Dziś przełomowy dzień

Ważą się losy reformy emerytalnej. Żadna z partii nie chce ustąpić i każda jest przekonana, że uda się znaleźć kompromis.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Ludowcy czekają na propozycje premiera. Bo - jak podkreślają - swoje pomysły już przedstawili. - _ Jestem przekonany, że dojdziemy do kompromisu _ - podkreśla szef klubu Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński *(na zdjęciu). - _ To będzie dobry, wspólny rządowy projekt _ - wtóruje mu minister rolnictwa Marek Sawicki z PSL. *

Dziś wieczorem spotkanie polityków koalicyjnych partii w sprawie reformy emerytalne_ j. - PSL swoje propozycje zgłosiło, teraz czekamy na to, że swoje propozycje zgłosi premier. Myślę, że zgłosi je dziś wieczorem, podsumuje okres debaty i że wyjdziemy z dobrym rządowym projektem _ - powiedział Sawicki w TOK FM.

Dopytywany, czy jest pewien, iż będzie to wspólny projekt obu koalicjantów, Sawicki odparł: _ Jestem przekonany, że będzie dobry, wspólny rządowy projekt - zdecydowanie lepszy od tego co proponowało PSL i zdecydowanie lepszy od tego, co proponował w pierwotnej wersji pan premier _.

Również według szefa klubu PO Rafała Grupińskiego obie partie osiągną kompromis. _ Jestem przekonany, że do tego kompromisu dojdziemy, mam nadzieję, że dzisiaj wieczorem to się uda _ - powiedział Grupiński w Polsat News. - Jak dodał, _ nie da głowy, czy nie będzie potrzebna - mówiąc językiem sportowym - jakaś dogrywka _.

_ - Ale wydaje się, że dzisiaj powinniśmy wszystkie najważniejsze rzeczy już wspólnie uzgodnić i przesądzić. Być może jakieś szczegóły pozostałyby jeszcze na najbliższe dni _ - zaznaczył polityk PO.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/29/m207133.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/byla;prezes;zus;o;dluzszej;pracy;piwo;i;telewizor;wolny;wybor,5,0,1042437.html) *Była prezes ZUS o dłuższej pracy: Piwo i TV? * Aleksandra Wiktorow ocenia emerytalne propozycje rządu i opozycji. - _ Pracuję już ponad 40 lat i znam się na tym _ - przekonuje. Dopytywany, czy kompromisem tym będą emerytury częściowe dla osób po 60. roku życia, które nie będą mogły znaleźć pracy (przy założeniu, że zgromadziły wystarczający kapitał emerytalny), Grupiński ocenił, że jest to _ najwłaściwsza formuła dla kompromisu _.

_ - Strata pracy w tym wieku jest niezwykle mocnym przeżyciem i bardzo trudno znaleźć pracę w tym wieku. Tutaj rozwiązanie, które dawałoby jakoś pomost do dojścia do pełnej emerytury byłoby potrzebne jako rodzaj kompromisu _ - zaznaczył Grupiński.

Na uwagę, że PSL nie rezygnuje z dodatkowych propozycji dla kobiet (ludowcy chcą podwyższania kapitału emerytalnego matek, jako rekompensaty za czas, kiedy nie pracują, bo wychowują dzieci), Grupiński odparł: _ Ja bym jednak kładł nacisk przede wszystkim na politykę prorodzinną _.

Pytany, czy zmiany dotyczące polityki prorodzinnej będą towarzyszyły rządowej propozycji wydłużenia wieku emerytalnego, Grupiński zapowiedział, że _ niektóre propozycje _ zostaną wprowadzone w szybkim tempie - wymienił podwyższenie o 50 proc. zasiłku dla rodzin z minimum trójką dzieci.

_ - Natomiast kwestia (...) subwencji dla żłobków i przedszkoli, (...)to będzie w dalszym etapie dyskusji, tego bym jeszcze dzisiaj nie przesądzał _ - dodał.

Dziś po raz kolejny kierownictwa PO i PSL będą negocjować kompromis w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. PSL mówi _ tak _ emeryturom częściowym, ale nie rezygnuje z propozycji dopłat dla matek.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/101/124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/demaskujemy;uklad;tusk;-;kaczynski,56,0,1043768.html) *Demaskujemy układ Tusk - Kaczyński * O szansach na realizację obietnic z expose premiera, pisze Andrzej Zwoliński.

Premier Donald Tusk ocenił jednak, że wsparcia matek nie należy łączyć z systemem emerytalnym. - _ My w ramach koalicji nie musimy siebie nawzajem przekonywać, że trzeba wspierać matki czy szerzej - rodziny, które decydują się na model wielodzietny. Ale nie chcemy tego łączyć z systemem emerytalnym, bo to są dwie różne kwestie _ - powiedział szef rządu.

W ubiegłym tygodniu zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy podnoszącej wiek emerytalny. Propozycja wzbudziła skrajne opinie partnerów społecznych, zastrzeżenia mają niektóre resorty. Zgodnie z projektem przygotowanym przez resort pracy i zapowiedzianym w expose przez premiera, od 2013 r. co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc. W związku z tym, co rok wiek emerytalny wzrastałby o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet - w 2040 r.

Związkowcy mówią zmianom _ nie _, popierają je natomiast pracodawcy. Solidarność, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych domagają się referendum w sprawie emerytur i zapowiadają protesty, jeżeli do niego nie dojdzie. W połowie lutego Solidarność złożyła w Sejmie prawie 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o referendum. Głosowanie nad nim może odbyć się podczas posiedzenia Sejmu w dniach 28-30 marca.

Czytaj więcej o zmianach w emeryturach w Money.pl
Do tego premier nie potrzebuje PSL - _ Nie sądzę, żeby komukolwiek w PO trzeba było zmiękczać serce _ - powiedział premier Donald Tusk.
Dłuższa praca na nic? Zabraknie 60 mld zł _ W tej reformie, którą dzisiaj proponuje premier, nie wystarczy tylko zrównanie wieku emerytalnego. _
SLD zebrał 300 tysięcy, ale jeszcze im mało Leszek Miller: _ Moja partia będzie współtworzyć rząd, albo... _.
Tagi: wydłużenie wieku emerytalnego, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz