Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podniesienie wieku emerytalnego. PSL zdecyduje co dalej

0
Podziel się

Ludowcy naradzają się, czy skończyć z cichymi dniami w rządzie. Ujawniają z czym mają największy problem.

Podniesienie wieku emerytalnego. PSL zdecyduje co dalej
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bCXzebIl

Ścisłe kierownictwo PSL, a także szefowie regionalnych struktur partii, zebrali się na nadzwyczajnym posiedzeniu Naczelnego Komitetu Wykonawczego ugrupowania. Rozmawiają o planowanej reformie emerytalnej i sytuacji w koalicji.

PO i PSL nie zdołały do tej pory wypracować kompromisu ws. reformy emerytalnej, która przewiduje wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Pojawiły się nawet opinie, że to największy kryzys w koalicji.

Politycy PSL spotkali się, by przedyskutować sytuację w koalicji w związku z dotychczasowym fiaskiem rozmów o reformie emerytalnej. Według źródeł w obu partiach, główny spór pomiędzy koalicjantami dotyczy teraz wysokości emerytur częściowych.

Rzecznik ludowców Krzysztof Kosiński mówi o _ cichych dniach _. Jak zaznaczył w rozmowie z IAR, PSL liczy, że uda się wypracować wspólny, kompromisowy projekt ustawy reformującej system emerytralny, który także zadowoli partnerów społecznych.

bCXzebIn

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m209099.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koalicji;nie;zerwa;2300;stolkow;dla;psl,24,0,1052696.html) 2 300 stołków do wzięcia. Pawlak nie zerwie z Tuskiem * *Money.pl oszacował, ile politycy zarabiają na kontrolowaniu państwowych spółek, agencji i administracji. To przez te pieniądze ludowcy nie zerwą koalicji. PSL chce między innymi wprowadzenia tak zwanych emerytur cząstkowych oraz płacenia przez państwo składek emerytalnych kobietom będącym na urlopach wychowawczych. Kosiński wyjaśnił, że chodzi o to, by przyszłe emerytury nie były - jak to określił - kwotami symbolicznymi.

Rzecznik ludowców odniósł się też do zapowiedzi związkowców Solidarności, którzy zamierzają przed Kancelarią Premiera postawić miasteczko namiotowe. Ma być to protest przeciwko rządowym zapowiedziom wydłużenia wieku emerytalnego. Krzysztof Kosiński powiedział, że to realizacja konstytucyjnego prawa związków zawodowych do organizowania protestów.

Jedną z rozważanych możliwości jest emerytura cząstkowa w wysokości 50 proc. pełnej emerytury oraz możliwość łączenia takiego częściowego świadczenia z niepełnoetatową pracą. Rozważana była również opcja 30 proc., ale ludowcy jasno zadeklarowali, że jej nie poprą.

Według anonimowego przedstawiciela władz PSL, należałoby raczej mówić o 80 proc., ale - jak zastrzegł - potrzebne są jeszcze wyliczenia, ile wynosiłoby takie świadczenie dla osoby zarabiającej średnią krajową, a także poniżej i powyżej średniej. Ludowcy chcieliby ponadto, żeby na emerytury częściowe mogli przechodzić wszyscy, a nie tylko te osoby, które nie mógłby znaleźć pracy.

bCXzebIt

Ważny polityk z kierownictwa Stronnictwa przekonuje, że należy zostawić ludziom swobodę wyboru, czy chcą dłużej pracować, czy przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Jego zdaniem propozycja, by taka możliwość była ograniczona tylko dla osób niemogących znaleźć pracy jest nieżyciowa. _ Nie można wysłać 65-latka, żeby biegał od urzędu do urzędu _ - argumentuje polityk.

Kierownictwo PSL ma omówić, co jest do przyjęcia, a co nie w rozmowach na ten temat z Platformą. Źródła zarówno we władzach PO, jak i PSL, oceniają, że trzeba dążyć do wypracowania porozumienia w ramach koalicji przed zaplanowaną na piątek sejmową debatą i głosowaniem nad wnioskiem NSZZ _ Solidarność _ dotyczącym przeprowadzenia referendum ws. reformy emerytalnej. W połowie lutego Solidarność złożyła w Sejmie prawie 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o referendum.

Do tej pory PSL nie zadeklarowało wyraźnie, że nie poprze tej inicjatywy. Jeśli koalicja ma odrzucić wniosek, konieczne jest porozumienie w sprawie reformy emerytalnej.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez resort pracy i zapowiedzianym w expose przez premiera, od 2013 r. co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc. W związku z tym, co rok wiek emerytalny wzrastałby o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet - w 2040 r.

bCXzebIO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)