Notowania

posiedzenie rpp
11.01.2012 07:30

Podniosą stopy procentowe? Dziś decyzja

Ekonomiści są zgodni w swoich prognozach. - RPP ma bardzo małe możliwości działań krótkookresowych - uważa Ryszard Petru.

Podziel się
Dodaj komentarz
(media.grupabrebanku.pl)

Stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie - prognozują ekonomiści. Od wczoraj członkowie Rady Polityki Pieniężnej obradują na styczniowym posiedzeniu i dziś po południu poznamy ich decyzję w tej sprawie.

Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Ryszard Petru (na zdjęciu) uważa, że już teraz wiadomo, iż Rada stóp nie zmieni, bo nie pozwala na to z jednej strony wysoka inflacja, a z drugiej - groźba spowolnienia gospodarczego. -_ Inflacja zżera nasz dochody i nasze pensje. Rada Polityki Pieniężnej nie będzie podnosić stóp procentowych, bo to spowoduje spowolnienie gospodarcze, a obniżać ich też za bardzo nie może, bo to osłabi złotego. Mamy bardzo małe możliwości działania w krótkim okresie _ - mówi Petru.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI RYSZARDA PETRU:

Podobnie uważa ekonomista Marcin Peterlik z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, który nie spodziewa się szybkiej zmiany wysokości stóp procentowych w Polsce. - _ Myślę, że pierwsze decyzje co do zmiany stop Rada będzie podejmowała za jakieś dwa, trzy miesiące i to będzie przede wszystkim zależało od tego, jak będzie się kształtowała inflacja, bo to inflacja i poziom cen są tym, na co Rada patrzy przede wszystkim _ - uważa Peterlik.

*POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARCINA PETERLIKA: *

Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 4 i pół procent.

Czytaj więcej o decyzjach RPP
Nie było szans na podwyżkę stóp na ostatnim posiedzeniu RPP Podczas grudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie zgłoszono wniosku o podwyżkę stóp procentowych.
RPP podjęła decyzję odnośnie stóp procentowych Analitycy byli zgodni, co do kierunku polityki pieniężnej nakreślonej przez polskie władze monetarne.
Stopy w dół? W grudniu jest pewna tradycja Przeciw obniżce stóp przemawia zarówno wysoka inflacja, jak i zwyczaj związany z grudniowymi posiedzeniami.
Tagi: posiedzenie rpp, stopy procentowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz