Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podwykonawcy Hydrobudowy protestowali w Gdańsku

0
Podziel się:

Podwykonawcy firmy Hydrobudowa, która była liderem konsorcjum budującego odcinek ul. Słowackiego, protestowali przez ok. trzy godz. w Gdańsku.

Podwykonawcy Hydrobudowy protestowali w Gdańsku
(Bratan/Dreamstime)

Podwykonawcy firmy Hydrobudowa, która była liderem konsorcjum budującego odcinek ul. Słowackiego, protestowali przez ok. trzy godz. w Gdańsku. Domagali się zapłaty ok. 49 mln zł za wykonane prace. Zapowiadają, że kolejny protest odbędzie się za cztery dni.

Protest był zorganizowany na budowanym odcinku ul. Słowackiego, prowadzącym w stronę stadionu Arena Gdańsk. Przejazd utrudniało ponad 20 koparek i ciężarówek oraz kilkadziesiąt osób. Ulicą Słowackiego w dni meczowe poruszają się autobusy, kolumny specjalne, pojazdy uprzywilejowane i UEFA.

Damian Szulowski ze spółki Instal Ekran poinformował PAP, że w piątek, kiedy w Gdańsku odbędzie się mecz Niemcy-Grecja, _ zostanie zablokowane skrzyżowanie Al. Grunwaldzkiej z ul. Słowackiego _. To jedno z najważniejszych skrzyżowań w mieście znajdujące się na głównej trasie łączącej Trójmiasto.

Jak wyjaśnił, _ jego spółka od marca nie otrzymała ok. 1,5 mln zł, ale są firmy, które w grudniu ub. roku wykonały swoje prace i nie otrzymały ani złotówki _.

Według niego w poniedziałkowym proteście uczestniczyło około 60 firm, którym _ Hydrobudowa Polska SA za wykonane prace nie wypłaciła ok. 49 mln zł _.

Manifestujący trzymali transparent z napisem: _ Euro 2012 - jakim kosztem? _. Wznosili okrzyki: _ złodzieje _, _ Hydrobudowa - oddajcie pieniądze za robotę _.

_ - Nie chcemy nikomu utrudniać życia, ale chcemy poinformować jak najwięcej osób, że mamy takie problemy _ - tłumaczył Szulowski.

Zgodnie z ustaleniami z policją, przepuszczane były pojazdy uprzywilejowane i specjalne kolumny, ale na ok. 5 minut był wstrzymywany przejazd autobusów. W konsorcjum, oprócz Hydrobudowy, były też: PBG, Aprivia i hiszpańska firma Obrascon Huarte Lain.

W ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy w Poznaniu postanowił o ogłoszeniu upadłości Hydrobudowy oraz PBG z możliwością zawarcia układu. Firmy złożyły wnioski o upadłość układową na początku czerwca. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji były przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy. Wniosek o upadłość złożyła też spółka Aprivia. Hydrobudowa Polska we wniosku o upadłość zgłosiła 18 tys. wierzytelności na 1,23 mld zł.

Rzeczniczka prasowa spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne (odpowiedzialnej za realizację inwestycji), Magdalena Skorupka-Kaczmarek poinformowała, że _ toczą się zawansowane rozmowy pomiędzy Hydrobudową Polska SA a Obrascon Huarte Lain (OHL)(...), aby liderem konsorcjum została firma OHL, która będzie odpowiedzialna za wykonanie inwestycji w terminie _.

_ OHL przejmie też płatności wobec podwykonawców, którzy są w trakcie wykonywania prac. Niezrealizowane zobowiązania Hydrobudowy wobec podwykonawców będą zaspokajane na mocy upadłości układowej Hydrobudowy, zgodnie z obowiązującym prawem _ - czytamy w komunikacie.

Poinformowała, że _ GIK jako inwestor zastępczy wywiązał się ze wszystkich zobowiązań wobec Hydrobudowy (...) realizując zgodnie z prawem i w terminie płatności za zakończone prace. Nie ma więc możliwości ponownej zapłaty za wykonane i raz zapłacone już prace _.

Podkreśliła, że _ OHL chce dokończyć realizację kontraktu w terminie _. Inwestycja jest zrealizowana w 67 proc. Zgodnie z umową, prace na odcinku ul. Słowackiego od ronda de La Salle do Al. Rzeczypospolitej mają się zakończyć w listopadzie.

Czytaj więcej o kłopotach budowlanki
Kryzys w budowlance. PKO wypowiada kredyty PBG i Hydrobudowa Polska otrzymały od Pekao wypowiedzenie umowy kredytu z 2010 roku.
Już wiadomo, co będzie dalej z PBG Kurs PBG rósł dziś o godz. 14.45 o ponad 10 proc. do 7,40 zł, po informacji o ogłoszeniu upadłości układowej spółki.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)