Notowania

petru
22.12.2011 07:15

Podwyżka składki rentowej. "To konieczność"

Sejm i Senat zdecydowały o wzroście tego ubezpieczenia o 2 punkty procentowe po stronie pracodawców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Sejm zdecydował o wzroście o 2 punkty procentowe po stronie pracodawców. Od lutego przyszłego roku składka ma zwiększyć się z obecnych 6 do 8 procent. *aktualizacja 13:33

Pracownik będzie więc płacił tak jak dotychczas 1,5 procent pensji brutto, pracodawca zaś 6,5 procent pensji brutto.
* *Eugeniusz Kłopotek z PSL powiedział na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia powiedział, że uważa podwyższenie składki rentowej za konieczność wynikającą z obecnej sytuacji gospodarczej. Zapowiedział jednocześnie, że liczy, że uda im się przekonać partnera koalicyjnego do wprowadzenia ulg dla tych pracodawców, którzy będą zatrudniać absolwentów.

- _ Rząd nasz powinien uwzględnić naszą propozycję. Myślę o tej propozycji, by pracodawcy, którzy zatrudniają młodych ludzi, bo jest problem z zatrudnianiem młodych ludzi, jednak trochę tutaj ulżyć. Nie wiem, zobaczymy, będziemy starali się naszego koalicjanta przekonać do tego _- powiedział Eugeniusz Kłopotek.

POSŁUCHAJ EUGENIUSZA KŁOPOTKA:

Zdaniem Ryszarda Petru - przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich i partnera w PWC, takie podwyższenie kosztów pracy nie spowoduje lawiny zwolnień pracowników ale przyczyni się do ograniczenia wzrostu płac.

- _ Jeżeli będzie źle w Unii Europejskiej, to u nas też źle będzie. Natomiast sama podwyżka składki o dwa punkty procentowe wydaje mi się ograniczy raczej wzrost płac, a nie doprowadzi do zwolnień, tak długo jak gospodarka się rozwija _ - mówi Ryszard Petru.

POSŁUCHAJ EKONOMISTY:

Według wyliczeń rządu dodatkowe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu wyższej składki rentowej wyniosą około 7 miliardów w skali roku.

Nad nowelą ustawy, która od lutego 2012 r. podwyższa składkę rentową o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy, debatował dziś senat. Nie wniósł on poprawek do noweli ustawy, która od lutego 2012 r. podwyższa składkę rentową o 2 pkt. proc. po stronie pracodawcy. Za przyjęciem nowelizacji bez poprawek głosowało w czwartek 57 senatorów, 30 było przeciwnych.

Przyjęcie przez wyższą izbę parlamentu nowelizacji bez poprawek proponują senackie komisje, które w pilnym trybie pracowały nad nowelizacją uchwaloną w środę przez Sejm. Podczas czwartkowej debaty senatorowie PiS opowiadali się za wnioskiem mniejszości komisji i odrzuceniem ustawy w całości.

Senatorowie koalicji apelowali o poparcie nowych rozwiązań i niewnoszenie poprawek. Wiceminister pracy Marek Bucior podkreślał, że takie rozwiązanie, to powrót do już stosowanej wysokości składki. O dwa punkty procentowe obniżył ją rząd PiS. Obecny rząd chce przez podwyższenie składki poprawić sytuację sektora finansów publicznych i ograniczyć deficyt w funduszu rentowym.

Jan Rulewski zaproponował we wniosku mniejszości, by z obowiązku płacenia wyższej składki przez rok zwolnione były osoby samozatrudniające się. W ocenie Rulewskiego pozwoliłoby to osobom, które z miesiąca na miesiąc same za siebie musiałyby płacić wyższą składkę, przygotować się do tego. _ - Rozwiązanie, które zaproponował rząd i przyjął Sejm, to kosiarka do trawy - tnie wszystkich równo. Rok wyłączenia dla samozatrudniających się pozwoliłby im odnaleźć się w reformach rządu Tuska _ - mówił.

Wiceminister Bucior prosił o odrzucenie zmian zaproponowanych przez Rulewskiego. Głosowania w Senacie zaplanowano na popołudnie.

O zmianie składki rentowej czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t160608.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podwyzka;skladki;rentowej;tak;glosowali;poslowie,161,0,994977.html) "Rząd liberałów dobija przedsiębiorców" Zobacz, którzy posłowie głosowali za podniesieniem składki rentowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t160860.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/tusk;o;zmianie;skladki;rentowej;podal;termin,113,0,989297.html) Tusk zapowiedział termin zmian składce rentowej. Liczy, że Pawlak się rozmyśli Premier już wie, kiedy projektem zajmie się Sejm
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t21185.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/skladka-rentowa-w-gore-kto-na-tym-straci.html) Składka rentowa w górę. Ile na tym stracisz? Nie tylko pracodawca odczuje zapowiadany wzrost tego ubezpieczenia. Samozatrudnieni też zapłacą więcej.
Tagi: petru, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz