Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podwyżka stóp NBP umocni złotego?

0
Podziel się:

Zdaniem ekonomistów RPP podniesie w przyszłym tygodniu stopy procentowe. To może spowodować, że złoty zbliży się do poziomu 3,90 za euro.

Podwyżka stóp NBP umocni złotego?
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

Złoty pozostawał w piątek stabilny wobec euro, po danych z amerykańskiego rynku pracy umocnił się w stosunku do dolara. W przyszłym tygodniu ewentualna podwyżka stóp procentowych może spowodować, że złoty zbliży się do poziomu 3,90 za euro - uważają analitycy.

- _ Jeśli chodzi o euro-złotego, mieliśmy wąski przedział wahań przez cały dzień. Ostatnio jest to regułą. Dane z USA na euro-złotego specjalnie nie wpłynęły. Większe zmiany obserwowaliśmy na dolarze _ - powiedział Paweł Gajewski, diler walutowy z Millennium Banku.

Stopa bezrobocia w USA w maju wyniosła 9,1 proc., wobec 9,0 proc. w kwietniu - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie. W maju liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła o 54 tys., podczas gdy w kwietniu wzrosła o 232 tys. po korekcie. Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła natomiast w maju o 83 tys., podczas gdy w kwietniu wzrosła o 251 tys. po korekcie.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się w kwietniu stopy bezrobocia w USA na poziomie 8,9 proc., oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 165 tys., a w sektorze prywatnym wzrośnie o 170 tys.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t46853.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zlotemu;nadal;beda;towarzyszyc;wahania,93,0,837469.html) Złotemu nadal będą towarzyszyć wahania
- _ Od pewnego czasu obserwujemy, że kurs euro-złotego zmienia się niewiele. Działania Ministerstwa Finansów powodują, że złoty, który zgodnie z logiką powinien się osłabiać z uwagi na sytuację Grecji, pozostaje stabilny _ - dodał Gajewski.

- _ Nie sądzę, żeby w przyszłym tygodniu miało się coś radykalnie zmienić. Na pewno wszyscy będą patrzeć na RPP. Na pewno podwyżka stóp spowodowałaby umocnienie złotego, bylibyśmy bliżej 3,90 za euro. Brak decyzji o podwyżce - podejrzewam, że nie zmieni sytuacji _ - ocenia diler.

Decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 7-8 czerwca. Zdaniem 13 z 19 ankietowanych ekonomistów Rada podniesie stopy procentowe o 25 pb. Pozostałych 6 ekonomistów jako termin najbliższej podwyżki wskazało lipiec.

Rentowności polskich obligacji spadły po danych z amerykańskiego rynku pracy. Z uwagi na dynamiczne wzrosty cen w ostatnim czasie może wkrótce dojść do korekty.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85570.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/frank;szwajcarski;w;gore;po;danych;z;usa,134,0,844422.html) Frank szwajcarski w górę po danych z USA
- _ Cały świat czekał na pyrollsy. To, co widzieliśmy na stopach, na euro i dolarze, to szybki spadek rentowności, jednak teraz te rynki wracają i wydaje się, że nie mają już siły zejść niżej _ - powiedział diler obligacji jednego z banków.

- _ Nasz rynek zareagował chyba nawet mocniej, niż rynki bazowe - obligacje były mocno kupowane, rentowności spadły nawet o 6 punktów bazowych. Teraz się już uspokoiło i myślę, że jeszcze dzisiaj na zamknięciu rynku, ewentualnie w poniedziałek, ceny powrócą do poprzednich poziomów. Wzrosty cen w ciągu ostatnich kilku dni były zbyt szybkie i najprawdopodobniej dojdzie do korekty _ - dodał.

- _ To czy, podwyżka stóp będzie w czerwcu czy lipcu nie ma tak naprawdę znaczenia. Cykl podnoszenia stóp jest już bliski końcowi. To co zrobi RPP w środę będzie miało znaczenie dla rentowności na bardzo krótkim końcu. Długie rentowności będą sterowane globalną sytuacją makroekonomiczną. Mamy okres dużej niepewności, próby oszacowania, co rzeczywiście dzieje się w gospodarkach światowych. Zmiany zachodzą bardzo dynamicznie _ - powiedział diler.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85570.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/frank;mocno;zyskuje;tym;razem;przez;szwajcarow,93,0,842845.html) Frank mocno zyskuje. Tym razem przez Szwajcarów Do jego kupna zachęciły inwestorów bardzo dobre informacje o kondycji tamtejszej gospodarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/resort;finansow;broni;notowan;zlotego,165,0,840101.html) Resort finansów broni notowań złotego Ekonomiści oceniają, że tylko obecność na rynku Ministerstwa Finansów pozwala utrzymywać kurs poniżej poziomu 4,00 zł za euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t38793.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/kurs;franka;i;euro;o;krok;od;paniki,57,0,839737.html) Kurs franka i euro: o krok od paniki Przed południem szwajcarska waluta przebiła cenę 3,27 zł. Euro jest blisko 4 zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)