Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podwyżka stóp procentowych możliwa w lipcu

0
Podziel się:

Dane z rynku pracy i o produkcji przemysłowej mogą wpłynąć na decyzję Rady Polityki Pieniężnej.

Podwyżka stóp procentowych możliwa w lipcu
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

Najnowsze dane z rynku pracy i o produkcji przemysłowej oznaczają, że zwyżka oprocentowania stóp NBP jest wciąż aktualne. Już w lipcu mogą wzrosnąć o 25 punktów bazowych - ocenia w Bank of America Merrill Lynch, choć przyznaje, że szanse są wyrównane.

O ogłoszonych wczoraj danych produkcji przemysłowej w maju BofA ML pisze, że w ujęciu niewyrównanym sezonowo są wyższe od oczekiwań (4,6 proc. rok do roku wobec 2,9 proc. w kwietniu), a przyspieszenie odnotowano w 23 na 32 gałęzi gospodarki, choć w budownictwie publikującym wyniki osobno wystąpił spadek.

Bank zauważa też wyhamowanie stopy inflacji bazowej do 2,3 proc. rok do roku z 2,7 proc. w kwietniu i przyspieszenie inflacji w przemyśle do 5 proc. rok do roku. _ Gospodarka hamuje, ale nie wyraźnie, dlatego niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej będą za utrzymaniem zacieśniającego nastawienia w polityce pieniężnej _ - stwierdził bank w komentarzu (GEM's Daily).

_ Zanosi się na to, że Rada będzie ściśle monitorować przebieg najbliższego szczytu UE 28-29 bm. Mało wyraziste stanowisko szczytu będzie przemawiać za kolejną i ostatnią w tym roku zwyżką podstawowych stóp _ - przewiduje bank.

O danych z rynku pracy - płacach i zatrudnieniu BofA ML napisał, że są na ogół zgodne z oczekiwaniami i z punktu widzenia polityki pieniężnej neutralne._ Rynek pracy wyraźnie słabnie od 2011 r., co przekłada się na niewielką presję inflacyjną ze strony popytu krajowego. Wygląda na to, że tempo hamowania jest umiarkowane i nie tak szybkie, jak NBP mógł się obawiać _ - dodaje komentarz.

RPP po raz ostatni podniosła oprocentowanie stóp o 25 pb w maju. Stopa referencyjna od 10 maja wynosi 4,75 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Inflacja w Polsce pod koniec roku wyniesie... Inflacja na koniec 2012 roku wyniesie 4,44 proc. rok do roku, podaje Pentor.
Belka: Stopy procentowe będą teraz raczej... Podwyżki stóp procentowych są bardziej prawdopodobne niż ich obniżki - stwierdził dziś prezes NBP Marek Belka.
Minister finansów: Podwyżka stóp błędem? RPP podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Referencyjna stopa NBP wynosi obecnie 4,75 proc. w skali roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)