Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podwyższenie wieku emerytalnego - prezydent na dniach zdecyduje

Po spotkaniu z prezydentem, protest przeciw ustawie szykuje jutro OPZZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eecpoland.eu)

W najbliższych dniach zapadnie decyzja prezydenta o losach ustawy emerytalnej. Zapowiedziała to po spotkaniu Bronisława Komorowskiego z szefem OPZZ prezydencka minister Irena Wóycicka.

Aktualizacja 11:42

Irena Wójcicka dodała, że sprawa podwyższenia ustawy emerytalnej jest _ na ostatniej prostej _. Poinformowała również, że protest przeciw ustawie szykuje OPZZ. Poranna rozmowa prezydenta z szefem związku Janem Guzem była poświęcona właśnie losom ustawy.

Wóycicka mówiła też, że Komorowski wysłuchał argumentów związkowców OPZZ, którzy zwracali uwagę, że nie samo podniesienie wieku emerytalnego, ale brak dobrej komunikacji, krótki okresu konsultacji społecznych i nierozwiązywania problemów szczegółowych, które dotyczą poszczególnych grup zatrudnionych jest podstawowym problemem, który powoduje, że OPZZ jest przeciwny tej ustawie.

- _ Pewną konfuzją jest fakt, że OPZZ ogłosił na jutro demonstrację. Polska to jest kraj wolny, każdy może demonstrować. Wydaje mi się, że w tej chwili demonstracje, to taki element prześcigania się central związkowych, kto głośnie i ostrzej będzie demonstrować _ - oceniła.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/118/m213622.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/wiek-emerytalny-po-nowemu/) *Klamka zapadła. Sejm zajmie się emeryturami * Opozycja zapowiada bój o podniesienie wieku emerytalnego. Dodała, że prezydent Komorowski oczekuje, że uda się rozmawiać ze związkowcami. - _ Pan prezydent oczekuje, że siądziemy razem do stołu ze związkowcami i będziemy dyskutować o tym, co można zrobić, aby poprawić kondycję pracy w Polsce, ale przede wszystkim, aby starsi ludzie czuli się w pracy bezpieczni, mogli dłużej pracować. Jest cały obszar zagadnień, które są dla związków zawodowych ważne, istotne i pan prezydent jest otwarty na debatę, dyskusję na ten temat _ - podkreśliła.

Podczas spotkania z prezydentem związkowcy z OPZZ przedstawili swoje stanowisko w sprawie ustawy oraz problemów zabezpieczenia społecznego pracowników. Chodzi m.in. o związkowy projekt ustawy umożliwiającej przechodzenie na emeryturę kobiet po 35 latach pracy i mężczyzn po 40 latach pracy.

Przyjęta przez Sejm ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Nowelizacja ustawy emerytalnej przewiduje, że od przyszłego roku wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku, aż do docelowego wieku 67 lat. Mężczyźni osiągną go w roku 2020, a kobiety w 2040.

Nowelizacja przewiduje też możliwość przejścia na wcześniejszą, częściową emeryturę. Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety w wieku 62 lat, z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym (obejmującym okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego.

Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS. Ustawa emerytalna w ubiegły czwartek trafiła do podpisu prezydenta, który ma 21 dni na podjęcie decyzji.

Czytaj więcej w Money.pl
Platforma musi rządzić do 2040 roku O tym, że czeka nas zmiana w sposobie głosowania - pisze Maciej Czujko.
Zamiast emerytur dostaniemy trumny. Co na to eksperci? Do takiego wniosku skłania kampania reklamowa rządu - pisze Paweł Szygulski.
Tagi: podwyższenie wieku emerytalnego, bronisław komorowski, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz