Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podwyższenie wieku emerytalnego. Zapadła decyzja

0
Podziel się:

Do ustawy zgłoszono ponad 20 poprawek. Zobacz, co postanowili senatorowie w porannym głosowaniu.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Zapadła decyzja
(Bartosz Krupa/East News)

Senatorowie nie zgłosili poprawek do nowelizacji ustawy o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowela zakłada m.in. podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia. Dokument trafi teraz do podpisu do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

[Aktualizacja: 10:16]

Wczoraj podczas obrad Senatu zgłoszono 25 poprawek. Senackie komisje Rodziny i Polityki Społecznej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które zebrały się w nocy, rekomendowały jednak izbie, aby nie wnosiła poprawek do ustawy. Za przyjęciem tego wniosku opowiedziało się w czwartek 63 senatorów, a 31 było przeciwnych. Żaden z senatorów nie wstrzymał się od głosu.

W trakcie wczorajszej debaty w Senacie minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz apelował do senatorów, by nie zgłaszali do niej poprawek.

Podkreślił, że zmian demograficznych nie da się zatrzymać. Jak dodał minister, propozycja ustawy powstała w wyniku wypracowanego kompromisu koalicji PO-PSL. _ - Jest wyrazem świadomości (podjęcia) koniecznych reform oraz odpowiedzialności za bezpieczeństwo finansowe obywateli i gospodarki _ - mówił Kosiniak-Kamysz.

Przewodniczący senackiej komisji polityki społecznej Mieczysław Augustyn (PO) przekonywał, że ustawa wyrównująca i podnosząca wiek emerytalny do 67. roku życia jest niezbędna. Z kolei senator Waldemar Kraska (PiS) prezentując wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy powiedział, że w UE kobiety mają prawo do przejścia na emeryturę średnio w wieku 61,8 lat, a mężczyźni - w 62,9.

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r. Nowe regulacje przewidują też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.

Pierwszym rocznikiem wśród mężczyzn, który ma przejść na emeryturę w wieku 67 lat, będą urodzeni w 1955 roku. Na rękę dostaną 2755 zł, czyli o 400 zł, a więc o 17,4 proc., więcej niż przy obecnie obowiązujących przepisach.

źródło: www.emerytura.gov.pl, w nawiasie wiek przejścia na emeryturę

I tak na przykład mężczyzna urodzony w styczniu 1949 roku, któremu emeryturę będzie wypłacał i ZUS i OFE, a obecnie zarabia średnią krajową, moment przejścia na emeryturę wydłuży się o pięć miesięcy. Dzięki temu otrzyma jednak nie 2111 zł, a 2178 zł, czyli o 3,2 procent więcej. Natomiast mężczyzna młodszy od niego o rok popracuje kolejne dodatkowe 5 miesięcy dłużej. To spowoduje, że po zakończeniu kariery zawodowej będzie otrzymywał o prawie 7 procent więcej, niż, gdyby zmian nie doszło.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy pomysł Solidarności. Pukają do drzwi Wejście w życie uchwalonej przez Sejm nowelizacji oznaczać będzie katastrofę - przekonywali związkowcy.
Rostowski: Polacy docenią reformę emerytalną Minister mówił, że mimo zapowiadanych protestów w czasie Euro 2012 nie ma możliwości wycofania się z reformy emerytalnej.
Kolejna grupa wściekła na reformę emerytur Celnicy zapowiedzieli w liście do premiera Donalda Tuska, że 8 maja zostanie ogłoszona 2-godzinna akcja ostrzegawcza.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)