Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogarsza się sytuacja finansowa strajkujących szpitali

0
Podziel się:

W wyniku przedłużających się strajków lekarzy pogorszyła się sytuacja finansowa wielu szpitali.

Pogarsza się sytuacja finansowa strajkujących szpitali
(PAP/Grzegorz Michałowski)

W wyniku przedłużających się strajków lekarzy pogorszyła się sytuacja finansowa wielu szpitali.

W niektórych placówkach lekarze wycofują złożone wcześniej wypowiedzenia, zmieniają też formy strajku - np. zamiast pracować tylko jak na ostrym dyżurze, lekarze nie wypełniają dokumentacji dla NFZ.

ZOBACZ TAKŻE:
Strajkuje 226 szpitali, dołączą kolejneW małopolskich szpitalach złożono ok. 200 wypowiedzeń, a cofnięto 67 - wynika z informacji Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W krakowskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera zadłużenie z powodu strajku wynosi ok. 7-8 mln zł.

Według Świętokrzyskiego Centrum Monitorowania Ochrony Zdrowia, w regionie wypowiedzenia z pracy złożyło około 550 lekarzy. Zdarzają się pojedyncze przypadki, że lekarze wycofują wypowiedzenia. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Jan Gierada powiedział, że na skutek strajku do kasy szpitala nie wpłynęło 2,5 mln zł. Tym, którzy strajkowali w szpitalu, potrącono część pensji.

ZOBACZ TAKŻE:
Lekarze i pielęgniarki zerwali rozmowy z rządemZ danych łódzkiego oddziału NFZ wynika, że kilka łódzkich szpitali z powodu strajku lekarzy i niewypisywania faktur dla Funduszu zarobiło w czerwcu nawet 40 proc. mniej niż w poprzednich miesiącach. Według rzeczniczkai łódzkiego NFZ Beaty Kosiorek-Aszkielaniec, w największym stopniu strajk odczuły szpital im. Kopernika w Łodzi i Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, które otrzymały 60 proc. środków - w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Lekarze z CZMP nie wypełniają dokumentacji medycznej dla NFZ i jest zagrożenie, że z powodu braku pieniędzy szpital przestanie przyjmować pacjentów. Prawdopodobnie w sierpniu pracownicy otrzymają tylko część pensji.

W dwóch najbardziej zadłużonych szpitalach w woj. lubuskim: w Gorzowie Wielkopolskim i Kostrzynie nad Odrą przeprowadzany jest program restrukturyzacji. Lekarze z tych placówek nie podjęli strajku w ramach akcji prowadzonej przez OZZL; długi mają z innych powodów. Dług gorzowskiej lecznicy to blisko 300 mln złotych, kostrzyński szpital jest zadłużony na ok. 60 mln.

ZOBACZ TAKŻE:

Lekarze: Likwidacja szpitala to "sąd kapturowy"Rzecznik mazowieckiego NFZ Jerzy Serafin poinformował, że w wyniku strajków mniej więcej o jedną trzecią spadła liczba pacjentów przyjmowanych do szpitali w regionie. Liczba osób hospitalizowanych najbardziej zmniejszyła się w warszawskim szpitalu na Banacha. "Najgorsza sytuacja na Mazowszu, jeśli chodzi o strajki szpitali, jest w Radomiu. Na drugim miejscu jest Płock, a na trzecim - Ciechanów" - powiedział Serafin.

By wspomóc mazowieckie strajkujące szpitale, dla których organem założycielskim jest samorząd, sejmik województwa mazowieckiego zdecydował o udzielaniu im krótkoterminowych pożyczek na bieżące funkcjonowanie. O pożyczkę wystąpiły wszystkie mazowieckie szpitale, w których trwa strajk.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)