Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pokój na Bliskim Wschodzie? Sondaż stawia go pod znakiem zapytania

0
Podziel się:

55,5 proc. Izraelczyków jest przeciwnych takiemu porozumieniu pokojowemu, które oznaczałoby powrót do granic sprzed 1967 roku.

Jerozolima
Jerozolima (PAP/EPA)

Nawet jeśli towarzyszyłaby mu wymiana ziem na terytoriach okupowanych.

Spośród 602 ankietowanych 65,5 procent powiedziało, że nie spodziewa się, by porozumienie z Palestyńczykami podczas wznowionych ostatnio negocjacji osiągnięto wcześniej niż za rok.

55,5 proc. sprzeciwiło się, by Izrael zgodził się w rozmowach na powrót do granic z 1967 roku, nawet jeśli doszłoby do wymiany ziemi tak, aby niektóre osiedla żydowskie na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej pozostały częścią Izraela.

Około 67 proc. zapowiedziało, że będzie się sprzeciwiać żądaniom Palestyńczyków dotyczącym powrotu choćby małej liczby uchodźców, którzy musieli wyjechać po utworzeniu Izraela w 1948 roku. Ci ankietowani nie zgodzili się też na odszkodowania dla uchodźców lub ich potomków.

30 lipca Izrael i Palestyńczycy powrócili do negocjacji pokojowych po trzech latach, by spróbować wynegocjować porozumienie kończące 65-letni konflikt.
Na pytanie, czy arabskie dzielnice w Jerozolimie powinny stać się częścią państwa palestyńskiego, około 50 proc. wyraziło sprzeciw. Badanie przeprowadził Izraelski Instytut Demokracji (IDI) dla Uniwersytetu w Tel Awiwie.

Po wojnie 1948 r., Strefa Gazy i Zachodni Brzeg wraz z przylegającą do niego Jerozolimą Wschodnią znalazły się pod kontrolą odpowiednio Egiptu i Jordanii. W trakcie wojny sześciodniowej w 1967 r. Izrael podbił te ziemie i rozpoczął trwającą do dziś okupację wojskową. Na tych terenach Palestyńczycy chcieliby utworzyć swoje państwo. Chcą też, by Jerozolima Wschodnia stała się ich stolicą.

Czytaj więcej w Money.pl
Budują wioskę dla Żydów i Palestyńczyków Nes Amim leży w Galilei. Wieś założyli przyjezdni z Europy, przejęci tragedią Holokaustu i pragnący naprawić stosunki między chrześcijanami a Żydami.
Prezydent grzmi: Izrael "zostanie zniszczony" Odchodzący ultrakonserwatywny prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad oświadczył, że Izrael - wróg numer jeden Republiki Islamskiej - "zostanie zniszczony".
To najstarszy szef państwa na świecie Jak pisze autor biografii Peresa Michael Bar-Zohar, _ Peres jest niezmiernie podziwianym człowiekiem na całym świecie, a jednak bardzo kontrowersyjną postacią we własnym kraju. _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)