Notowania

remonty na kolei
16.04.2013 20:21

Pół godziny szybciej koleją z Koluszek do Częstochowy

To jeden z dużych projektów rewitalizacyjnych PLK mających zwiększać absorpcję środków unijnych na kolei.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

O blisko pół godziny ma skrócić się czas przejazdu pociągiem na trasie Koluszki - Częstochowa. We wtorek PKP Polskie Linii Kolejowe podpisały umowę na rewitalizację tej trasy kosztem blisko 600 mln zł.

To jeden z dużych projektów rewitalizacyjnych PLK mających zwiększać absorpcję środków unijnych na kolei. Rewitalizacje polegają na odtworzeniu pierwotnego stanu linii kolejowej i są tańsze i prostsze niż modernizacje - zakładające zwykle poprawę parametrów i zwiększanie szybkości. Ich najważniejszymi efektami są podwyższenie bezpieczeństwa ruchu i likwidacja ograniczeń prędkości.

Linia nr 1 na odcinku Koluszki - Częstochowa to fragment dawnej kolei warszawsko-wiedeńskej. Choć większość dalekobieżnych pociągów na trasie z Warszawy do Katowic i Krakowa kursuje obecnie równoległą, nowocześniejszą Centralną Magistralą Kolejową, to także ta linia jest intensywnie używana w ruchu regionalnym i ponadregionalnym.

Jak poinformował PAP Maciej Dutkiewicz z PKP PLK, plan robót w ramach zawartego we wtorek kontraktu obejmuje wymianę torów na długości ponad 158 km, wymianę ok. 83 km sieci trakcyjnej, oraz remont 51 obiektów inżynieryjnych (30 mostów, 5 wiaduktów, 15 przepustów, 1 muru oporowego). Zaplanowano też odnowienie 43 peronów, remont 24 przejazdów i wymianę 142 rozjazdów.

Zakres rewitalizacji obejmie łącznie 11 stacji: Koluszki, Rokiciny, Baby, Piotrków Trybunalski, Rozprza, Gorzkowice, Gomunice, Radomsko, Widzów Teklinów, Kłomnice oraz Rudniki koło Częstochowy.

Wartą 594,5 mln zł umowę na te prace zawarto z konsorcjum, w którym liderem jest Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych POL-AQUA, a partnerami firmy Dragados, Vias y Construcciones i Electren. Wykonawca najpierw sporządzi dokumentację projektową (w 150 dni), a potem przystąpi do zasadniczych robót, które powinien zakończyć w 730 dni od podpisania umowy.

Prowadzone są starania, by projekt "Polepszenie jakości usług przewozowych poprzez poprawę stanu technicznego linii kolejowej nr 1 na odcinku Koluszki - Częstochowa" dostał unijne finansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Inne duże rewitalizacje, które mają być finansowane z tego źródła, obejmują m.in.: linię nr 18 Kutno - Piła na odcinku Toruń - Bydgoszcz, linię nr 143 na odcinku Kalety - Kluczbork, linię nr 61 i fragment linii nr 700 na odcinku Częstochowa - Fosowskie, linię nr 132 na odcinku Błotnica Strzelecka - Opole Proszowice, linię 353 na odcinku Inowrocław - Jabłonowo Pomorskie (bez fragmentu w Toruniu) oraz linie 1, 133, 160 i 186 na odcinku Zawiercie - Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - Jaworzno Szczakowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmienił się rozkład PKP. Wykorzystują to W całej Polsce w niedzielę wchodzi w życie zmieniony rozkład jazdy. Ma to związek z remontami rozpoczynanymi przez zarządcę linii kolejowych - PKP PLK.
Już pojutrze zmiany w rozkładzie kolei Według zmienionego rozkładu jazdy kursować będą od niedzieli pociągi na terenie regionu kujawsko-pomorskiego. Ma to związek z remontami prowadzonymi przez zarządcę linii kolejowych - PKP PLK.
Awarię usuwają nawet dwa lata. Kolej igra z życiem pasażerów Podwyżki, likwidacja połączeń i nieudolne zarządzanie. PKP PLK, może stracić ponad 6 mld złotych.
Tagi: remonty na kolei, kolej, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz