Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pół miliarda złotych. Tyle firmy straciły na opcjach walutowych

0
Podziel się:

Pawlak: Sprawę zbada Komisja Nadzoru Finansowego

Pół miliarda złotych. Tyle firmy straciły na opcjach walutowych
(PAP/Jacek Turczyk)

Pół miliarda złotych - tyle według szacunków przedsiębiorców wyniosły straty w związku z zakupem przez nich opcji walutowych. Straty jednego przedsiębiorstwa sięgają od kilkuset tysięcy do kilkudziesięciu milionów złotych.

Opcje walutowe miały zabezpieczyć przedsiębiorców przed stratami wywoływanymi umacniającym się złotym. Jednak, wbrew oczekiwaniom, nasza waluta w ostatnich miesiącach osłabiła się, co spowodowało znaczne straty części naszego biznesu.

Dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z obrotem opcjami walutowymi, resort gospodarki uruchomił w zeszłym tygodniu specjalną infolinię. Do tej pory zgłosiło się już 100 osób.

Wicepremier-minister gospodarkiWaldemar Pawlakpowiedział, że o skali problemu będzie można mówić po uzyskaniu z Komisji Nadzoru Finansowego oficjalnego raportu w tej sprawie.

Ministerstwo gospodarki poinformowało, że szczegółowa analiza prawna wskazująca możliwe propozycje postępowania w sprawach umów zakupu opcji zostanie udostępniona zainteresowanym przedsiębiorcom pod koniec tego tygodnia.

| Czym są opcje walutowe? |
| --- |
| Polskie ustawodawstwo klasyfikuje opcje walutowe jako maklerskie instrumenty finansowe i jako taka jest dopuszczalna. Opcja walutowa jest to umowa, która w zamian za zapłaconą premię daje jej właścicielowi możliwość kupna lub sprzedaży określonej kwoty waluty po z góry ustalonym kursie w określonym dniu w przyszłości. Do dyspozycji mamy opcję europejską, gdzie transakcji wymiany walutowej dokonać można w ostatnim dniu umowy oraz opcję amerykańską, w przypadku której transakcja wymiany może zostać zrealizowana w dowolnym dniu trwania umowy. Opcje można rozliczyć fizycznie - w dniu zapadalności opcji wymienia się ustalone nominały walut. Drugim sposobem jest rozliczanie różnic pomiędzy kursem opcyjnym, a bieżącym - tzw. fixing NBP. _ _ |

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)