Notowania

praca
01.04.2011 06:18

Pół miliona fachowców wyjedzie za Odrę

Do Związku Rzemiosła Polskiego płynie rzeka wniosków o potwierdzenie świadectw czeladniczych i mistrzowskic

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zhang Lianxun/Dreamstime.com)

Pół miliona polskich specjalistów wybiera się do pracy za Odrę - wynika z szacunków Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej i sondy _ Dziennika Gazety Prawnej _ przeprowadzonej w urzędach, agencjach pracy, firmach i organizacjach pracodawców.

Za miesiąc otworzy się niemiecki rynek pracy. Największe zapotrzebowanie jest tam na spawaczy, lakierników, budowlańców i mechaników.

Największe zainteresowanie wyjazdami jest w rejonach przygranicznych. W województwie lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim do wyjazdu szykuje się ponad 100 tysięcy osób.

Do Związku Rzemiosła Polskiego płynie rzeka wniosków o potwierdzenie świadectw czeladniczych i mistrzowskich. Takie potwierdzone dyplomy na niemieckim rynku pracy oznaczają nawet o połowę wyższe wynagrodzenie.

Robotnik bez papierów może zarobić 1200 euro miesięcznie. Z papierami czeladniczymi 1600 euro, a z mistrzowskimi ponad 2 tysiące euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t110140.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/praca;w;niemczech;polacy;niemile;widziani,70,0,804166.html) Praca w Niemczech. Polacy niemile widziani? Ministerstwo spraw zagranicznych obawia się utrudnień dla Polaków szukających pracy w Niemczech i Austrii po 1 maja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/boni;polski;rynek;pracy;jest;bezpieczny,168,0,801960.html) Boni: Polski rynek pracy jest bezpieczny Według ministra otwarcie niemieckiego rynku pracy nie będzie miało dla Polski większego znaczenia.
Tagi: praca, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, IAR, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz