Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pół wieku sankcji. Kuba szacuje straty

0
Podziel się:

W najnowszym raporcie rządu w Hawanie, przygotowanym dla Narodów Zjednoczonych czytamy, że koszt embarga w ciągu ostatnich 50 lat, wyniósł ponad 116 miliardów dolarów.

Pół wieku sankcji. Kuba szacuje straty
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Sankcje przeciwko Kubie nałożone przez rząd amerykański ponad pół wieku temu, mają ogromny wpływ na gospodarkę wyspy. W najnowszym raporcie rządu w Hawanie, przygotowanym dla Narodów Zjednoczonych czytamy, że koszt embarga w ciągu ostatnich 50 lat, wyniósł ponad 116 miliardów dolarów.

Zaledwie w ostatnim roku straty dla kubańskiej gospodarki związane z amerykańskimi sankcjami, wyniosły blisko 4 miliardy dolarów. Rządowy dziennik _ Granma _ podaje, że koszt embarga jest kilkukrotnie wyższy i może sięgać 975 miliardów dolarów, w co wątpią jednak eksperci.

Nie ulega wątpliwości, że amerykańskie sankcje znacznie utrudniają życie zwykłych Kubańczyków. Wiele osób uważa, że ich zniesienie, poprawiłoby byt mieszkańców wyspy i zmusiło rząd do rozwiązywania krajowych problemów.

Sankcje zaostrzył w 1962 roku prezydent John F. Kennedy, chcąc w ten sposób wywrzeć nacisk na Fidelu Castro w gorącym okresie Zimnej Wojny. Zakaz handlu z karaibską wyspą miał doprowadzić do osłabienia jej gospodarki i tym samym załamania się rządu. Pomimo zmieniających się przywódców Stanów Zjednoczonych, sankcje pozostały stałym elementem amerykańskiej polityki wobec Kuby. Dla komunistycznych władz, embargo stały się zaś wygodnym alibi, tłumaczącym szwankujący system rządzenia.

Czytaj więcej w Money.pl
"Twitter" nielegalny i wywrotowy Powołując się na prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych, władze kubańskie zaapelowały do USA o zaprzestanie nielegalnych i wymierzonych w Kubę tajnych operacji.
Waszyngton stworzył "kubańskiego Twittera" Władze Stanów Zjednoczonych potwierdziły, że agencja ds. rozwoju międzynarodowego USAID uruchomiła na Kubie serwis społecznościowy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)