Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy coraz biedniejsi. Raport NBP

0
Podziel się:

Spadają nasze dochody. Realne dochody gospodarstw domowych były w zeszłym roku o 0,8 procent niższe niż w roku poprzednim. Towarzyszył temu zastój konsumpcji.

Polacy coraz biedniejsi. Raport NBP
(sjlocke/iStockphoto)

Spadają nasze dochody. Z opublikowanego dziś raportu Narodowego Banku Polskiego w 2012 roku realne dochody gospodarstw domowych były o 0,8 procent niższe niż w roku poprzednim. Towarzyszył temu zastój konsumpcji.

Tempo wzrostu spożycia indywidualnego obniżało się począwszy od drugiego kwartału 2011 roku. Początkowo odbywało się to kosztem konsumpcji dóbr nietrwałych, a więc między innymi żywności czy odzieży, natomiast w 2012 roku nastąpiło odwrócenie tej tendencji. Konsumpcja dóbr nietrwałych utrzymywała się na w miarę stabilnym poziomie, a wyraźnie obniżyła się dynamika zakupu dóbr trwałych.

W ostatnim kwartale 2012 roku gospodarstwa domowe znacznie ostrożniej niż w poprzednich okresach zaciągały zobowiązania finansowe. Wartość nowych pożyczek i kredytów zaciągniętych w tym czasie wyniosła 1,6 mld zł, zaledwie ok. 20 proc. tego, co rok wcześniej.

Czytaj więcej w Money.pl
Słabo na rynku. Spada produkcja i sprzedaż Wskaźniki koniunktury za maj są niesatysfakcjonujące, ale odrobinę lepsze niż te notowane w roku poprzednim.
Zaskakujące badania. Polacy mają konta, ale... Sprawdź, jakie wnioski płyną z raportu NBP pod tytułem _ Zwyczaje płatnicze Polaków _.
Jest decyzja w sprawie stóp procentowych Nasza gospodarka spowalnia piąty kwartał z rzędu. Perspektywy poprawy sytuacji w Europie też są nikłe. RPP pomogła?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)