Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy coraz więcej inwestują za granicą

0
Podziel się:

Polskie firmy zainwestowały ponad 50 miliardów dolarów w innych krajach. Zobacz, gdzie najwięcej.

Polacy coraz więcej inwestują za granicą
(greg801/iStockphoto)

Polska zaczyna inwestować za granicą. Szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman podkreśla, że z roku na rok jesteśmy coraz aktywniejsi na innych rynkach. Dodał, że jeszcze kilka lat temu zjawisko to wydawało się bardzo egzotyczne. W ciągu ostatnich lat zainwestowaliśmy ponad 50 miliardów dolarów w innych krajach.

Jednym z krajów, w którym są polskie inwestycje jest Belgia. Mark de Mil z belgijskiego ministerstwa finansów zachęcał dziś w Warszawie naszych przedsiębiorców do obecności w tym kraju. Przekonywał, że czeka tam na nich przyjazny system podatkowy.

Największe polskie inwestycje za granicą związane są z poszukiwaniem i wydobywaniem surowców i ich przetwarzaniem - z przejęciem przez KGHM kanadyjskiej firmy wydobywczej Quadra na czele.

Na drugim miejscu znajduje się branża farmaceutyczna, na kolejnym telekomunikacyjna.

Go Africa

Blisko 40 przedstawicieli polskiego biznesu bierze teraz udział w zorganizowanej przez MG, MSZ oraz PAIiIZ misji gospodarczej do Senegalu i Ghany.

_ - Senegal jest silnym punktem na kontynencie afrykańskim - _ powiedziała Monika Piątkowska, wiceprezes PAIiIZ wprowadzając blisko 100 gości biznesowych w dyskusję na temat możliwości współpracy między oboma krajami. Ze względu na położenie portu w Dakarze, Senegal stał się swego rodzaju wrotami dla polskich firm do Afryki Zachodniej._ - Wspólnie z siostrzaną agencją APIX obecnie pracujemy nad treścią porozumienia o współpracy. Planujemy je podpisać jeszcze w tym roku - oświadczyła Monika Piątkowska. - Polski rząd planuje zacieśnienie współpracy z Afryką jako kontynuację działań polskich firm rozpoczętych w latach 70 i 80 - _uzupełniła podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Kaceprczyk.

Natomiast podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Dariusz Bogdan zachęcał senegalskie firmy do współpracy z polskimi przedsiębiorstwami, podkreślając odpowiedzialne społecznie podejście Polaków do inwestycji na kontynencie afrykańskim.

Wśród perspektywicznych kierunków rozwoju senegalskiej gospodarki wymienia się także sektor usług medycznych, który również dla Polski jest jednym z ważniejszych. Senegal, podobnie jak Polska, stawia na rozwój sektora ICT.

Senegal jest krajem bogatym w zasoby naturalne. Na temat polskich inwestycji w Senegalu podczas Forum opowiadał Wojciech Naruć, wiceprezes Grupy Azoty. Firma ta obecna jest w Senegalu od dwóch lat. W 2013 roku nabyła 55 proc. Jutro przedstawiciele rządowi oraz polscy przedsiębiorcy udadzą się do Ghany.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy zaczynają podbijać Skandynawię Największe szanse mają firmy budowlane, nowych technologii, a także informatycy i programiści.
Niebawem powstanie polski kosmodrom Dzięki niemu w najbliższych latach powstanie około 720 miejsc pracy dla naukowców - podał resort infrastruktury.
inwestycje
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)