Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy mają 60 mld zł długów

0
Podziel się:

Przeciętny polski dłużnik to mężczyzna w wieku 26-35 lat, mieszkaniec Śląska lub Mazowsza, zalegający ze spłatą kredytu bankowego.

Polacy mają 60 mld zł długów
(Amaxim/Dreamstime)

Z prawie 60 mld złotych niespłacanego w terminie zadłużenia połowa to należności wobec banków. Wynoszą obecnie 29,8 miliarda, i wciąż rosną.

W ciągu pierwszego półrocza wzrosły o 7 procent. Według raportu KRD to przede wszystkim kredytobiorcy indywidualni przeliczyli się ze swoimi możliwościami finansowymi. Tendencja zwyżkowa najbardziej widoczna jest wśród osób prywatnych, spadł za to poziom zagrożonych należności od rolników indywidualnych oraz przedsiębiorstw i spółek państwowych.

_ Mężczyźni stanowią dwie trzecie dłużników nieterminowo spłacających zobowiązania. _

Drugim z kolei wierzycielem jest Skarb Państwa. Z ogólnej sumy zadłużenia jedna trzecia to zaległe podatki, cła i składki ZUS.

Rośnie liczba dużych dłużników - w tym roku o pięć procent więcej przedsiębiorstw zalegało z należnościami budżetowymi na kwotę powyżej miliona złotych.

_ Rekordzistami pod tym względem są mieszkańcy województwa mazowieckiego z wynikiem 3,69 mld zł. Niewiele niższe zaległości mają mieszkańcy województwa śląskiego - 3,39 mld zł, natomiast najmniejsze zadłużenie, wynoszące 209 mln zł, ma województwo podlaskie. We wszystkich województwach najwięcej dłużników nie uregulowało podatku od towarów i usług. _ - czytamy w raporcie KRD.

Rekord: 9,5 tys. zł za jazdę na gapę

Cześciej też nie płacimy w terminie mandatów - przede wszystkim tych wystawianych za jazdę na gapę.

Nałożone przez kontrolerów, a niezapłacone mandaty dają w skali całej Polski kwotę 115 mln zł. To przede wszystkim domena najmłodszych dłużników.

Średnio dłużnik wpisany do KRD ma na koncie 550 złotych nieuregulowanych zobowiązań z tytułu jazdy bez biletu. Rekordzista - prawie 9,5 tysiąca.

167 tys zł niezapłaconego czynszu

Zadłużenie lokatorów oraz najemców lokali z tytułu niezapłaconego czynszu wynosi ok. 1,53 mld zł i nieznacznie spadło w ostatnim roku.

Mniejsze lub większe zaległości czynszowe ma ok. 17 procent lokatorów, a ich średni dług wynosi 10 tys. zł. Najwyższy dług lokatora wobec spółdzielni z tytułu niezapłaconego wkładu na mieszkanie wynosi 290 tys. zł, a z tytułu zaległego czynszu 167 tys. zł.

Średnie zadłużenie za prąd, gaz, telefon stacjonarny w przypadku długów konsumenckich to 1000 złotych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)