Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dom
02.03.2010 16:55

Polacy marzą o domu, ale kupują mieszkania

Co piąty ankietowany, który zamierzał w 2009 roku kupić mieszkanie, zrezygnował z planów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CandyBox/Dreamstime)

*Mimo kryzysu, wśród Polaków nie maleje popyt na nieruchomości. Choć większość z nas marzy o domu, coraz więcej osób wybiera nowe mieszkania od dewelopera - wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Gfk Polonia. *

Z badania wynika, że w 2009 roku na budowę domu, zakup mieszkania, działki lub domu wakacyjnego zdecydowało się 9 proc. mieszkańców dużych miast, a dalsze 2 proc. jest w trakcie realizacji takiej transakcji. Rok wcześniej było to odpowiednio 9 i 3 proc., a w 2007 roku - 10 i 2 proc.

Co piąty z ankietowanych, który zamierzał w 2009 roku kupić mieszkanie, zrezygnował z tego pomysłu. Jako przyczynę tej decyzji ankietowani najczęściej podawali wygórowane ceny, zbyt wysokie oprocentowanie kredytów i brak zdolności kredytowej.

Z badania wynika, że prawie połowę zeszłorocznych transakcji stanowiły zakupy działek (23 proc.) i budowa domów metodą gospodarczą (23 proc.). Na kupno mieszkań od dewelopera w 2009 r. zdecydowało się 27 proc. badanych, a na zakup na rynku wtórnym 14 proc.
16 proc. osób, które nabyły mieszkania, chciało zmienić je na większe. 14 proc. potraktowało to jako inwestycję, 13 proc. kupiło mieszkania dla dzieci. Po 12 proc. chciało zamienić mieszkanie na dom, usamodzielnić się albo zmienić miejscowość. Tylko 1 proc. ankietowanych kupiło mieszkanie na wynajem.

W 2009 r. spadła liczba osób korzystających z pośrednictwa agentów nieruchomości. Tylko ok. 15 proc. transakcji zostało dokonanych z ich udziałem. W 2008 r. - 30 proc. Najczęściej z pośredników korzystali, uczestniczący w ankiecie, mieszkańcy Warszawy (26 proc.), najrzadziej Wrocławia (6 proc.). Jako powód rezygnacji z pośrednika wskazywano zbyt wysoką (średnio 3 proc.) prowizję oraz nabycie mieszkania bezpośrednio od dewelopera.

Czytaj więcej o cenach mieszkań
*Ceny mieszkań wciąż prawie stoją w miejscu * Średnia cena mieszkań sprzedanych w styczniu wyniosła 6,97 tys. zł za mkw. wobec 7,02 tys. zł miesiąc wcześniej - tak wynika z raportu Gold Finance i redNet Consulting. Spadek nie dotyczył jednak największych miast, gdzie średnio 1 mkw. podrożał o 1,3 proc. do 7818 zł za mkw.
*W tym roku mieszkania nie zdrożeją * Drożej na pewno nie będzie. Ale na znaczące obniżki też nie ma co liczyć. Deweloperzy wstrzymali budowy i coraz trudniej będzie znaleźć gotowe, atrakcyjne mieszkanie. Zwłaszcza jedno- lub dwupokojowe, bo takich szukamy najczęściej i to właśnie one najszybciej się sprzedają.
*Na mieszkanie w dużym mieście chcemy wydać 362 tys. zł * Przeciętnie 362 tys. zł zamierzają przeznaczyć na zakup mieszkania osoby poszukujące aktualnie lokali w największych miastach Polski
*W styczniu spadła rentowność najmu * - Średnia rentowność najmu mieszkań spadła w styczniu do 4,45 proc. z 4,63 proc. miesiąc wcześniej - tak wynika z analizy Open Finance. To efekt coraz niższych cen ofertowych najmu.

Badanie przeprowadzono telefonicznie pod koniec 2009 r. Wzięło w nim udział 1502 osób w wieku 25-65 lat, zamieszkałych w: Warszawie, Trójmieście, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Projekt badawczy pt. _ Polski Rynek Mieszkaniowy - Popyt i preferencje nabywców _ został wykonany wraz z firmą Nowy Adres S.A.

Tagi: dom, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki, pap, nieruchomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz