Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy na wakacjach. 31 proc. z nas planuje wyjazd

0
Podziel się:

Turystyka wyjazdowa z Polski przewyższa już swoją popularnością wyjazdy do dwóch najbardziej uznanych wypoczynkowo województw - wynika z najnowszych badań.

Polacy na wakacjach. 31 proc. z nas planuje wyjazd
(Bartosz Chochołowski)

Z wypoczynku zamierzają skorzystać osoby poniżej 40. roku życia oraz rodziny z jednym lub dwojgiem dzieci. Najczęściej wybierają wyjazd przynajmniej na 5 dni - wynika z najnowszego badania Ipsos.

_ Posiadanie większej liczby dzieci wiąże się już z rzadszym planowaniem wyjazdów wypoczynkowych, co wynikać może z ograniczeń finansowych. Na rolę tego czynnika wskazuje fakt, że przy dochodach na osobę w rodzinie poniżej średniej tylko co szósty badany miał plany wypoczynkowe, natomiast w przypadku osób o dochodach ponadprzeciętnych deklarowane wyjazdy były trzykrotnie częstsze (46 proc.), ale wciąż jednak pozostawały udziałem mniejszości _ - czytamy w komunikacie Ipsos.

Badanie wykazało, że 79 proc. badanych wybrało 5-dniowy wyjazd wypoczynkowy, krótsze, ale z noclegiem, wskazało 19 proc. respondentów, a 4 proc. wybrało jednodniowy wypad. _ Tak krótkie wyjazdy, skądinąd powszechne, rzadko są traktowane jako wypoczynkowe i stanowią namiastkę wakacji przede wszystkim dla osób o najniższych dochodach _ - powiedział cytowany w komunikacie autor badania Krzysztof Chmielewski z Ipsos Loyalty.

Głównym sezonem wypoczynkowym nadal pozostaje lato - wtedy zamierza wyjechać 79 proc. planujących wyjazd. 16 proc. wybiera wypoczynek wiosną. Zwolenników wyjazdów o tej porze roku jest szczególnie dużo wśród osób powyżej 60. roku życia, a także wśród osób o najniższych dochodach. Pozostałe pory roku - zima i jesień cieszą się wyraźnie mniejszym zainteresowaniem - odpowiednio u 6 proc. i 7 proc. wypoczywających.

Z badania wynika, że wypoczynek za granicą staje się alternatywą dla wakacji w Polsce. Na wyjazd z kraju decyduje się 29 proc. turystów, przy czym odsetek ten wśród osób o najwyższych dochodach (powyżej 150 proc. średniego dochodu w rodzinie) przekracza połowę - 55 proc.

_ Turystyka wyjazdowa z Polski przewyższa już swoją popularnością wyjazdy do dwóch najbardziej uznanych wypoczynkowo województw - pomorskiego i zachodniopomorskiego, gdzie planuje spędzić wakacje 24 proc. turystów (odpowiednio 11 proc. i 13 proc.). Drugą grupę celów wyjazdowych w Polsce stanowią miejscowości w województwie warmińsko-mazurskim (5 proc.), małopolskim i dolnośląskim (po 4 proc. wskazań) _ - czytamy w komunikacie.

Badanie zostało przeprowadzone między 29.01-6.02 2014 r. na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/58/309050_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-podroze/piosenkarz-norbi-zaprasza-do-miejsca-gdzie-kobiety-naprawde-sa-gorace,0,1547329.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Piosenkarz Norbi zaprasza do miejsca, gdzie kobiety naprawdę są gorące
    • [ ( http://static1.platine.pl/i/art/252/310268_mhp.jpg ) ] (http://platine.pl/stolica-portugalii-najgoscinniejszym-miastem-w-europie-0-1554983.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Oto najgościnniejsze miasto w Europie
    • [ ( http://static1.iwoman.pl/i/art/233/h310249.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/naluzie/inews/wakacje;2014;w;wilnie;dziecko;pobawi;sie;kopiami;zabawek;sprzed;lat,42,0,1541162.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tutaj dziecko pobawi się kopiami zabawek sprzed lat
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/59/m270139.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wakacje;2014;coraz;wiekszy;ruch;w;biurach;podrozy,235,0,1552619.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Coraz większy ruch w biurach podróży
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)