Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy nie płacą za mieszkania spółdzielcze

0
Podziel się:

W 2/3 spółdzielni nie wpływa do 10 proc. zobowiązań lokatorskich.

Polacy nie płacą za mieszkania spółdzielcze
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

We wszystkich spółdzielniach mieszkaniowych lokatorzy zalegają ze spłatą swoich należności.

Z badania przeprowadzonego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że w 2/3 spółdzielniach nie wpływa do 10 procent zobowiązań lokatorskich. W pozostałych zadłużenie jest jeszcze wyższe.

Prezes InfoMonitora Mariusz Hildebrand powiedział, że mimo tych zaległości kondycja finansowa spółdzielni jest stabilna.

Z tych zaległości mogłyby być sfinansowane remonty budynków.

W spółdzielni mieszkaniowej _ Przodownik _ w Tomaszowie Mazowieckim jest 200 budynków mieszkalnych, w których jest ponad 9 tysięcy lokali mieszkalnych. Prezes spółdzielni Jan Nowakowski powiedział, że połowa lokatorów zalega z czynszem:

Według niego zdecydowania większość dłużników zwleka z płatnościami od 2 do 3 miesięcy. Ci lokatorzy nie zagrażają funkcjonowaniu spółdzielni. Największy problem stanowią ludzie, którzy zalegają z czynszami znacznie dłużej.

Spółdzielnie często decydują się na ściągnięcie długu drogą sądową. Marcin Ledworowski wiceprezes InfoMonitora uważa, że lepszym rozwiązaniem byłoby wpisywanie lokatorówna listy dłużników. Ta metoda może być bardziej mobilizująca, gdyż znalezienie się w takiej liście może w przyszłości utrudnić życie.

W większości spółdzielni średni czas zwłoki lokatorów z płatnościami nie przekracza 3 miesięcy. W co dziesiątej dłużnicy nie płacą należności rok lub dłużej.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)