Notowania

zakupy świąteczne
12.11.2009 13:37

Polacy nie zamierzają oszczędzać na świętach

Przeciętna rodzina planuje wydać na święta około 1500 złotych, w tym blisko połowę na prezenty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(phototram/CC/Flickr)

Przeciętna polska rodzina planuje wydać na święta około 1500 złotych, w tym blisko połowę na prezenty.

Badania Deloitte pokazują, że 61 procent konsumentów zamierza wydać na święta tyle samo lub więcej niż rok temu. 39 procent Polaków zamierza je ograniczyć, głównie przeznaczając pieniądze na prezenty dla najbliższej rodziny.

Polscy konsumenci są w większości optymistami. 63% z nich sądzi, że ich sytuacja finansowa poprawi się lub pozostanie bez zmiany, jedynie 21% uważa, że pogorszy się w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Adam Chróścielewski z Deloitte podkreśla, że dlatego właśnie większość z nas nie zamierza oszczędzać na świętach.

Magdalena Jończak dodaje, że świąteczne zakupy zrobimy najczęściej w hipermarketach i centrach handlowych. Polacy deklarują, że głównym wyznacznikiem tegorocznych zakupów będzie cena. Coraz większe uznanie zyskują sklepy dyskontowe, zakupy w nich planuje 14% ankietowanych.

27% polskich konsumentów chce zrobić zakupy w internecie. Reszta zbyt jest przyzwyczajona do oglądania produktów _ na żywo _. W sieci zakupy zrobimy przeglądając serwisy aukcyjne - 65% klientów, oraz porównywarki cenowe, z których skorzysta 64% internautów.

Z badań wynika, że w tym roku Polacy postawią na praktyczne prezenty. Na pierwszym miejscu listy najbardziej wyczekiwanych podarunków znalazły się perfumy i kosmetyki (49%). Drugą pozycję zajęły książki, chęć ich otrzymania zadeklarowało 43% badanych. Kolejne pozycje wymarzonych podarunków to gotówka (37%), odzież (31%) oraz biżuteria (28%).

Średni świąteczny budżet gospodarstwa domowego w Zachodniej Europie to w tym roku 700 euro - czytamy w raporcie. Najmniej na wydatki świąteczne zaplanowali Holendrzy - 400 euro, najbardziej hojni będą w tym roku Irlandczycy, którzy deklarują budżet świąteczny w wysokości 1110 euro.

w przeliczeniu na euro polskie gospodarstwa domowe przeznaczą na tegoroczne świąteczne zakupy 375 euro, czyli około 1600 złotych, z czego 175 euro (ponad 700 złotych) zaplanowane jest na zakup prezentów, a 120 euro na zakupy żywnościowe. Pozostałe 80 euro Polacy przeznaczą na świąteczne spotkania z rodziną i znajomymi. Średni świąteczny budżet w krajach Europy Wschodniej to 415 euro.

| Badanie zostało przeprowadzone w okresie: wrzesień-październik 2009 na reprezentatywnej próbie 17.567 europejskich konsumentów, z czego w Polsce przebadano 903 osoby. |
| --- |

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Ruszamy na świąteczne zakupy, także w internecie ]( http://manager.money.pl/news/artykul/ruszamy;na;swiateczne;zakupy;takze;w;internecie,236,0,556268.html )
* [ 20 miliardów Polacy położyli pod choinką ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/20;miliardow;polacy;poloza;pod;choinka,43,0,406571.html )
Raport Money.pl
*Ranking sklepów internetowych Money.pl i Wprost * W sklepach internetowych Polacy zostawią w tym roku, według prognoz, ponad 13 miliardów złotych, śrubując kolejny rekord. Dziennikarze Money.pl i tygodnika Wprost po raz kolejny zbadali największe i najpopularniejsze e-sklepy w Polsce. Czytaj w Money.pl
Tagi: zakupy świąteczne, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz