Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy o euro. Boimy się drożyzny

0
Podziel się:

Liczba zwolenników i przeciwników przyjęcia euro w Polsce jest prawie taka sama.

Polacy o euro. Boimy się drożyzny
(PAP/DPA)

Od stycznia 2007 roku opinie Polaków o wprowadzeniu w naszym kraju euro niewiele się zmieniły.

Obecnie, mimo nieznacznego wzrostu poparcia dla przystąpienia Polski do
strefy euro opinia publiczna nadal jest w tej kwestii niemal równo podzielona: 47 proc. stanowią zwolennicy tego projektu, a 45 proc. to przeciwnicy - wynika z sondażu CBOS _ Opinie o wprowadzeniu w Polsce euro _.

Na początku 2007 roku za zastąpieniem złotego europejską walutą opowiadało się 44 proc. ankietowanych, a 46 proc. było przeciw.

Większość osób popierających wprowadzenie w Polsce euro (63 proc.) uważa, że powinno to nastąpić, tak jak chciałby rząd, w 2012 roku. - _ Za późniejszym terminem przystąpienia do strefy euro opowiada się 29 proc. zwolenników przyjęcia europejskiej waluty _ - wynika z badań.

Wprowadzenie w Polsce euro będzie miało - w ocenie społecznej - zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki.

_ - Podzielone są opinie o ekonomicznych następstwach tej decyzji - więcej osób sądzi jednak, że przyjęcie europejskiej waluty będzie dla polskiej gospodarki korzystne (45 proc.) niż niekorzystne (38 proc.) _ - podaje CBOS.

Najgorzej postrzegane są następstwa tej decyzji dla ogółu Polaków. _ - Większość badanych (61 proc.) sądzi, że ludzie tacy jak oni stracą na zamianie złotego na euro. Pozytywnych następstw przyjęcia euro dla siebie i ludzi sobie podobnych spodziewa się co czwarty ankietowany (25 proc.) _ - wynika z badania.

Jako główne zagrożenie - według CBOS - badani wymienili wzrost cen.

_ - Powszechne jest przekonanie, że po wprowadzeniu w Polsce euro ceny większości towarów i usług wzrosną (84 proc.) _ - napisano w komentarzu.

| Badanie przeprowadzono w dniach 6-12 listopada 2008 roku, na reprezentatywnej próbie losowej 1050 dorosłych mieszkańców Polski. |
| --- |

euro
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)