Notowania

długi polaków
09.01.2013 09:19

Polacy popadają w długi, a to nie koniec problemów

Rekordzista, mieszkaniec Mazowsza, ma 101 mln zł przeterminowanego zadłużenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Amorphis/iStockphoto)

Na koniec 2012 r. przeterminowane zobowiązania Polaków sięgnęły 38,29 mld zł, co oznacza wzrost o 11 proc. rok do roku - poinformował PAP prezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand. Rekordzista, mieszkaniec Mazowsza, ma 101 mln zł przeterminowanego zadłużenia.

Z najnowszych danych BIG InfoMonitor wynika, że tempo wzrostu wartości zaległych zobowiązań, czyli takich, które nie są spłacane przez dłużej niż 60 dni, było niższe niż w 2011 i 2010 r., kiedy przyrost wynosił nawet 40 proc. Eksperci wskazują jednak, że wciąż dynamicznie przybywa dłużników. W minionym roku ich liczba zwiększyła się o 170 tys., do 2,26 mln osób.

- _ Spowolnienie w polskiej gospodarce, które nastąpiło w drugim półroczu 2012 r., jeszcze nie przełożyło się na wzrost zaległości Polaków. Jeśli jednak sytuacja w gospodarce nie zacznie się poprawiać w najbliższych miesiącach, to zaległości mogą rosnąć szybciej niż to notowaliśmy w roku 2012 i może przybyć dłużników niepłacących terminowo zobowiązań _ - podkreślił Hildebrand.

Wiceprezes BIG InfoMonitor Marcin Ledworowski przyznał, że w minionym roku nieznacznie zwiększyło się średnie zadłużenie przypadające na jednego dłużnika. _ Wzrost sięgnął 345 zł - do 16 906 zł. Dla porównania, w 2011 roku średnie zadłużenie statystycznego dłużnika wzrosło aż o 4 tys. złotych _ - powiedział Ledworowski.

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że do regionów, w których mieszkańcy mają największe przeterminowane zaległości należą Śląsk i Mazowsze. W minionym roku zadłużenie wśród mieszkańców tych dwóch regionów wzrosło łącznie o 1,5 mld zł, czyli o 13 proc. i obecnie wynosi ponad 13,1 mld zł.

Rekordzista, mieszkaniec Mazowsza, miał na koniec minionego roku przeszło 101 mln zł przeterminowanego zadłużenia, a jego dług w ciągu roku zwiększył się o ponad 5 mln zł. Eksperci BIG InfoMonitor podkreślają jednak, że Śląsk i Mazowsze przodują w zestawieniu z powodu wielkości tych regionów oraz liczby mieszkańców.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy uciekają do parabanków. Oto powody Liczba zaciągniętych pożyczek poza bankami rośnie błyskawicznie. To już pół miliona umów w ciągu pół roku.
Banki zanotowały duży spadek - aż 20 proc. Już czwarty miesiąc z rzędu spada liczba udzielanych przez banki kredytów konsumpcyjnych. - _ Nie jest to zjawisko przejściowe _ - twierdzi ekspert.
Szokujący wzrost liczby zadłużonych Polaków Niespłacane zobowiązania w ciągu trzech lat zwiększyły się o blisko 150 procent. Sprawdź, gdzie jest najgorzej.
Tagi: długi polaków, długi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz