Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy wiedzą jak segregować śmieci? Zaskakujący sondaż

0
Podziel się:

Połowa badanych uważa, że władze powinny kontrolować, czy i w jakim stopniu mieszkańcy segregują śmieci.

Polacy wiedzą jak segregować śmieci? Zaskakujący sondaż
(PAP/Wojciech Pacewicz)

Polacy są gotowi do tego, by świadomie segregować śmieci - tak przynajmniej wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych. Władze i samorządy powinny edukować i stwarzać ku temu warunki, bo jednak nie wszyscy chcą segregować.

Polacy są przekonani, że wiedzą, jak segregować śmieci. Zdecydowana większość badanych (81 proc.) uważa, że powinno się to robić. Podobny odsetek (76 proc.) deklaruje, że woli sortować odpady i płacić mniej za ich wywóz. Największą wiedzą i zaangażowaniem w tym obszarze cechują się osoby w wieku 25-34 lat, natomiast najmniej zaangażowani są ludzie młodzi, w wieku 15-18 lat, których ten temat jeszcze nie dotyczy.

Ufamy sobie, ale nie ufamy sąsiadom

Połowa badanych uważa, że władze powinny kontrolować, czy i w jakim stopniu mieszkańcy segregują śmieci. Sami deklarujemy, ze sortujemy, ale wolimy sprawdzać naszych sąsiadów, wynika to prawdopodobnie z obaw o kary nakładane na mieszkańców w przypadku nieprawidłowego sortowania.

Nie wszyscy chcą segregować

Dwie trzecie respondentów deklaruje, że segreguje śmieci przynajmniej raz na jakiś czas. Pozostała grupa w ogóle tego nie robi, jednak połowa jej deklaruje, że planuje segregować odpady w przyszłości. Niepokój budzi to, że co 10. respondent nie czuje potrzeby segregowania śmieci w ogóle i nie zamierza tego robić, nawet kosztem wyższych opłat. Zdanie takie najsilniej reprezentują osoby z wyższym wykształceniem i z dużych, ale nie największych, miast (100-500 tys.).

Władze i samorządy

Wśród badanych aż 57 proc. uważa, że ustawa śmieciowa nie została dobrze przygotowana. I jest to wyraźny sygnał do ustawodawcy i do przedstawicieli władz samorządowych. Które, aby umożliwić skuteczne wprowadzenie ustawy powinny edukować i stwarzać wszelkie ku temu warunki. Warto w tej sytuacji wprowadzać np. zasadę 3xU - Uczyć, Umożliwiać, Ułatwiać, licząc jednocześnie, że mieszkańcy na poziomie lokalnych społeczności i wspólnot odpowiednio się zorganizują.

Badanie zrealizowane w ramach badania Omnibus, w dniach 5 - 7 czerwca 2013 roku na reprezentatywnej, losowo-kwotowej próbie Polaków w wieku 15-50 lat. Liczebność próby n=800.

Czytaj więcej w Money.pl
Korolec: Śmieci segreguję, to była wpadka Jeden z tabloidów w artykule _ Śmieciowy minister to kłamca _ pokazuje zawartość śmietnika Marcina Korolca.
Zobacz kto straci, a kto zyska na ustawie śmieciowej Money.pl pisze o ostrej walce o rynek. Dwie trzecie firm upadnie?
Brak koszy na śmieci i nierozstrzygnięte przetargi. Rewolucja rozpoczęta Ponad pół tysiąca gmin nie ma jeszcze firmy odpowiedzialnej za wywóz nieczystości.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)