Notowania

polacy za granicą
22.10.2013 23:05

Polacy za granicą. W Szwajcarii związkowcy wsparli naszych rodaków

Polscy robotnicy w Szwajcarii dostają za pracę nie rzadko mniej niż jedną trzecią minimalnej płacy. Wsparły ich tamtejsze związki zawodowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(malias/CC/Flickr)

Szwajcarski związek zawodowy Unia częściowo zablokował rozbudowę kolejowego dworca głównego w Zurychu w proteście przeciwko dumpingowi płacowemu stosowanemu wobec zatrudnionych tam Polaków - poinformowała szwajcarska agencja SDA.

Przy budowie podziemnego tak zwanego dworca przelotowego Loewenstrasse szwajcarskie koleje państwowe SBB zleciły przeprowadzenie prac izolacyjnych i z dziedziny ochrony przeciwpożarowej lokalnej firmie Winterthurer Brandschutz, a ta posłużyła się podwykonawcami - czyli grupą od 20 do 30 Polaków. Mają oni status samozatrudnionych jako właściciele jednoosobowych firm i w ten sposób można im płacić w niektórych przypadkach nawet poniżej 10 franków szwajcarskich za godzinę zamiast wymaganych przez odpowiedni szwajcarski układ zbiorowy 30 franków.

Jak twierdzi przedstawiciel Unii Roman Burger, w Polsce można przez internet założyć firmę w ciągu kilku minut i po 24 godzinach uzyskać jej zarejestrowanie przez władze szwajcarskie. Nominalnie samozatrudnieni mogą wtedy legalnie pracować w Szwajcarii przez 90 dni za każdym razem, kiedy przyjadą tam z Polski.

Wypowiadając się dla mediów, Burger zaznaczył, że protest nie dotyczy tylko jednej konkretnej budowy, ale ma szerszy kontekst - chodzi o trwałą ochronę szwajcarskich pracowników przed oficjalnie zabronionym dumpingiem płacowym, co wymaga zmian w obowiązujących obecnie przepisach.

W następstwie protestu SBB zgodziły się na podjęcie dalszych negocjacji z Unią. Dziś ma zostać przedstawiona pełna lista zatrudnionych przy budowie dworca Loewenstrasse.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: polacy za granicą, szwajcaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz