Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polaczek: Rząd zafundował firmom bombkę na choinkę

0
Podziel się:

Koniec odliczania VAT na auta z kratką.

Polaczek: Rząd zafundował firmom bombkę na choinkę

Money.pl: Posłowie koalicji przegłosowali w piątek rozwiązanie, które ogranicza możliwość odliczania VAT na auta z kratką. Przedsiębiorcy nie będą mogli także odliczać podatku od paliwa. Pan głosował przeciwko temu rozwiązaniu. Dlaczego?

*Jerzy Polaczek, poseł PiS, były minister transportu: *To jest zaledwie jedna z wielu decyzji fiskalnych, które mają zastąpić strategiczne decyzje w sprawie reformy finansów publicznych. Gdyby w 2010 była podjęta prawdziwa debata i nastąpiłaby realizacja obietnic z początku roku, to może odbiór tego projektu byłby inny. A tak mamy kolejne strzyżenie podatników, którzy do tej pory mogli korzystać z ulg.

Projekt ten jest źle odbierany nie tylko przez opozycję, ale również przez ekonomistów. Wskazują oni, że przedsiębiorcy mają i tak zbyt dużo obciążeń podatkowych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poslowie;zgodzili;sie;na;wyzszy;vat;nawet;do;2018;r;,187,0,727995.html) Posłowie zgodzili się na wyższy VAT nawet do 2018 r. Donald Tusk stwierdził, że ten projekt to _ likwidacja patologii _. _ Sami widzieliście luksusowe mercedesy i porsche cayenne z kratką w środku i wierzcie mi, że nikt nimi jajek z hurtowni na targ nie przewozi _ – mówił premier. Czy rzeczywiście tak jest?

Wszędzie można znaleźć jakieś nadużycie. Ale premier zapomniał, że z tego odliczenia korzysta zdecydowana większość małych przedsiębiorców prowadzących często jednoosobową działalność gospodarczą, którzy nie są krezusami. Dla tych firm wydatek kilku dodatkowych tysięcy to być albo nie być.

Według rządu to ograniczenie przyniesie budżetowi ok. 1,8 mld złotych oszczędności. To są już konkretne pieniądze.

Nie kwestionuję tego, że rząd powinien szukać oszczędności niezależnie od tego czy mamy kryzys, czy nie. To jest jego obowiązkiem i powinnością. Nie zgadzam się jednak z formułą szukania oszczędności za wszelką cenę. Przypominam, że w październiku został złożony u marszałka Sejmu projekt kodeksu postępowania, zawierający m.in. regułę, według której całe ustawodawstwo podatkowe procedowane jest jak kodeksy, czyli propozycje zmian powinny być znane na początku roku podatkowego, tak żeby był mniej więcej rok na przygotowanie się do nich. Tymczasem ograniczenie VAT na samochody z kratką przedstawione zostało niedawno.

Dlaczego w takim razie zajęto się tym projektem, skoro łamie on dobre standardy?

Projekt ten został włączony w ustawy około budżetowe, dlatego prace nad nim były kontynuowane. Niestety jest to postawienie pod ścianą wielu właścicieli firm. Tym bardziej, że rząd chce by ustawa zaczęła obowiązywać z chwilą wybicia północy 31 grudnia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/po;zapowiada;dalsza;ofensywe;legislacyjna,80,0,682576.html) PO zapowiada dalszą ofensywę legislacyjną Ucierpią na tym przedsiębiorcy, a jak to się jednak odbije na całej gospodarce?

To jest pewien ciąg różnych nakładających się na siebie skutków, które oczywiście w pierwszej kolejności odbiją się na przedsiębiorcach. Jednak w tym łańcuchu najbardziej poszkodowany będzie klient, który będzie musiał zapłacić za wszystkie podwyżki, jakie nastąpią po drodze.

Moim zdaniem jest ogromna różnica między uprawianą przez rząd polityką promocji Polski jako najlepiej rozwijającej się gospodarki w Europie, a rzeczywistością. Premier Donald Tusk zachęca do inwestowania w naszym kraju, bo jesteśmy zieloną wyspą, ale z drugiej strony nakłada kolejne fiskalne obciążenia, na tę grupę dzięki której mamy tak dobre wyniki.

Atmosfera w dziesiątkach firm jest daleka od prezentowanego oficjalnie optymizmu premiera. Te dodatkowe obciążenia na pewno jej nie poprawią.

Czy w takim razie było możliwe inne wyjście z tej sytuacji? Czy można było nie zabierać odliczenia VAT-u, ale zrobić coś innego?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy odwołać się do konferencji premiera i ministrów, która odbyła się na Politechnice Warszawskiej na początku roku. Wtedy to zapowiedziano głęboką reformę całego systemu finansów publicznych, przedstawiono szeroki pakiet reform. Tymczasem niewiele z nich zostało zrealizowanych. W życie wchodzą jedynie te, które można określić jako pomysły łupieżcze. Nawet w drugiej połowie roku posłowie w interpelacjach pytali rząd o plany reform, ale nie doczekali się odpowiedzi.

Tymczasem mówimy o tym rozwiązaniu na początku grudnia, ale pewnie już w połowie miesiąca trafi ono do prezydenta do podpisu. Można więc powiedzieć, że rząd zafundował podatnikom prawdziwą bombkę na choinkę.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t40455.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/rzad;siega;do;kieszeni;przedsiebiorcow;auta;z;kratka;znikna,178,0,727218.html) Rząd sięga do kieszeni przedsiębiorców. Auta z kratką znikną Ekipa Donalda Tuska chce łatać budżet sięgając do kieszeni kupujących samochody do swoich firm. Na ograniczeniu możliwości odliczania VAT za auto z kratką przedsiębiorca straci nawet 8 tysięcy złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t123835.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/skasowanie;aut;z;kratka;to;pustki;w;salonach;samochodowych,50,0,727602.html) Skasowanie aut z kratką to pustki w salonach samochodowych W tym roku Polacy kupią w sumie około 300 tys. nowych aut. Ograniczenie możliwości odliczania VAT od aut z kratką może ograniczyć sprzedaż aż o 50 tys. aut.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t111266.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/koniec;z;odliczaniem;vat;za;paliwo;zobacz;ile;stracisz,189,0,727485.html) Koniec z odliczaniem VAT za paliwo. Zobacz ile stracisz Przeciętny przedsiębiorca straci na tej zmianie nawet blisko 1,7 tys. złotych rocznie. Rząd liczy na uzyskanie pół miliarda złotych.

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)