Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rolnictwo w polsce
19.09.2012 23:39

Połączenie ARR z ARiMR. Sprawa na razie nie jest przesądzona

Według resortu stanowisko takie podziela Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, która otrzymała projekt koncepcji połączenia agencji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marek Maliszewski/Reporter)

Do czasu, gdy nie będą znane rozwiązania Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku, nie będzie połączenia Agencji Rynku Rolnego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformował dziś minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

_ - Dotychczasowe analizy nie wskazują na to, że z połączenia będą jakieś efekty finansowe. Jeżeli zadania wynikające z realizacji WPR po 2013 r. okażą się mniejsze, to trzeba będzie redukować działania. Wkrótce podejmiemy decyzję _ - powiedział minister podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa.

Według resortu stanowisko takie podziela Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, która otrzymała projekt koncepcji połączenia agencji.

Nie jest jeszcze wiadomo, jaki system dopłat będzie obowiązywał w Polsce w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Od tego zależy, czy będzie konieczność zmiany systemu informatycznego w ARiMR. Obie agencje pracują na innych systemach informatycznych.

ARR i ARiMR są agencjami unijnymi, ale realizują inne działania. Ta pierwsza zajmuje się rynkami rolnymi, np. skupem interwencyjnym, dopłatami do eksportu, a także systemem kontroli, m.in. wydaje pozwolenia na wywóz towarów rolniczych poza Unię. Prowadzi ponadto programy pomocy żywnościowej, jak _ Szklanka mleka _ czy _ Owoce w szkole _.

Podstawowym zadaniem ARiMR jest wypłacanie dopłat bezpośrednich oraz współfinansowanie przedsięwzięć w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Połączenie dwóch agencji zapowiedział były minister rolnictwa Marek Sawicki. Według niego przyniosłoby to oszczędności.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w Korei. To początki wolnego rynku? Od dojścia młodego Kima do władzy on sam i jego otoczenie kreują wizerunek przywódcy różniącego się poprzedniego prezydenta.
Wielki boom w Rosji. Ważne słowa Putina W opinii Putina, Rosja będzie mogła eksportować 30-35 mln to zbóż, a może nawet 40 mln ton rocznie.
Budżet 2013. Finanse tego resortu nie ucierpią Wydatki na rolnictwo, rozwój wsi, rynki rolne oraz rybołówstwo w 2013 roku, zgodnie z projektem przyszłorocznego budżetu, wyniosą 53,1 mld zł, czyli o 9,4 proc. więcej niż w tym roku.
Tagi: rolnictwo w polsce, arimr, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz