Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polecą głowy za Amber Gold? Premier wskazuje winnych

0
Podziel się:

Donald Tusk odniósł się do współpracy swego syna Michała z liniami lotniczymi OLT Express.

Polecą głowy za Amber Gold? Premier wskazuje winnych
(PAP/Leszek Szymański)

W sprawie Amber Gold należy wyjaśnić błędy instytucji państwowych, ale nie może być to pretekst do podporządkowania ich władzy politycznej - mówił w Sejmie Donald Tusk. Dodał, że zastrzeżenia budzą działania ABW; możliwe są wnioski personalne w służbach. Krytykował też UOKiK. * *Jarosław Gowin poinformował, że resort sprawiedliwości przygotowuje _ wielką reformę procedury karnej, poważną nowelizację kodeksu karnego, zmianę ustawy o prokuraturze _.

Aktualizacja: 12:26

_ - Badania wszystkich instytucji, ich zaniechania, a raczej zaniechania ludzi, którzy te instytucje reprezentowali, muszą być powodem bardzo ostrego i zdecydowanego działania wobec tych ludzi, pilnego szukania korekt i rozwiązań, które usprawnią działanie tych instytucji. I w żadnym wypadku nie powinny być moim zdaniem pretekstem do próby podporządkowania tych instytucji władzy politycznej _ - powiedział premier, przedstawiając Sejmowi informację nt. Amber Gold.

_ - To jest dla mnie najważniejsza konkluzja polityczna z tej debaty _ - zaznaczył szef rządu. Jego zdaniem w kontekście Amber Gold pojawia się temat zakresu interwencji państwa wobec obywateli i niezależnych instytucji.

Podkreślił, że ten spór - o zakres interwencji państwa czy możliwości działania władzy politycznej wobec instytucji niezależnych od niej - wydaje mu się najważniejszy i fundamentalny.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/216/m213208.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;ostro;o;amber;gold;sobie;nie;ma;nic;do;zarzucenia,9,0,1150217.html) *Rostowski ostro o Amber Gold. Sobie nie ma nic do zarzucenia * Minister finansów uważa, że instytucje mu podległe nie popełniły większych błędów. Zobacz relację z posiedzenia Sejmu. Zaznaczył równocześnie, że trzeba wyjaśnić każdy błąd instytucji państwowej, który spowodował, że _ prawdopodobny oszust, założyciel Amber Gold, oszukiwał przez tak długi czas tak wielu ludzi _.

Zdaniem szefa rządu ws. AG zastrzeżenia budzą działania prewencyjne ABW. Ocenił, że trzeba szybko zmienić obowiązujący model kilku służb państwowych o charakterze policyjnym czy parapolicyjnym, które mają możliwości śledcze.

_ - Wszystkie te służby są dość ubogie, jeśli chodzi o narzędzia, zdolności ludzi, jeśli chodzi o zdobywanie informacji, ale nie procesowej, nie prowadzenia śledztwa, tylko wyprzedzająco informującej władzę o zagrożeniach pojawiających się na taką skalę, z jakim mieliśmy do czynienia w przypadku Amber Gold _ - podkreślił._ - Wnioski o charakterze organizacyjnym, a być może personalnym podejmę w najbliższej przyszłości _ - powiedział.

Premier krytycznie ocenił też działania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Fakt, że UOKiK uznał za uczciwe reklamy dotyczące lokat w Amber Gold - zdaniem Tuska - jest nie do zaakceptowania. _ Wydaje się, że tu zabrakło albo odwagi, albo refleksu, albo gotowości do działania, może niestandardowego, ale na pewno zgodnego z przepisami _ - oświadczył.

Tusk wyjaśnił, że ma na myśli instrumenty mogące doprowadzić do zakazu reklamy. _ - Nawet jeśli ten, którego zakaz reklamy by dotyczył - w tym wypadku Amber Gold - uznałby to za niesprawiedliwe i poszedłby do sądu _ - powiedział szef rządu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/101/m244325.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/amber;gold;przez;8;godzin;w;sejmie;zobacz;relacje;na;zywo,192,0,1150144.html) *Amber Gold przez 8 godzin w Sejmie. Zobacz relację na żywo * Po wystąpieniu Donalda Tuska przemawiać będzie prokurator generalny Andrzej Seremet. Wyjaśniając, dlaczego zwrócił się do marszałek Sejmu o zorganizowanie debaty, Tusk podkreślił, że zdaje sobie sprawę, _ ile emocji wzbudziła sprawa Amber Gold _.

Na początku wystąpienia w Sejmie Tusk odniósł się do współpracy swego syna Michała z należącymi do Amber Gold liniami lotniczymi OLT Express: _ ta sprawa ma wątek osobisty i oczywiście trudno, żebym o tym nie pamiętał. Nie chciałbym, aby nawet przez chwilę powstało wrażenie w wysokiej izbie i w opinii publicznej, że premier rządu nie zauważa tego kontekstu, o którym z tak dwuznaczną natarczywością pisze choćby jeden z tabloidów, usiłujący z mojego syna zrobić jednego z antybohaterów całej tej sprawy _.

Szef rządu ocenił, że na początku debaty _ potrzebna jest ogólna refleksja _. _ - Nieprzypadkowo dla mnie istotne miejsce w tej refleksji ma doświadczenie nie tylko premiera, ale i ojca _ - przyznał.

Podkreślił, że wszyscy decydujący się na role polityczne, ale i mający współodpowiedzialność rodziców, mają ten sam dylemat - na ile zakreślić granice bezpieczeństwa, kontroli i interwencji wobec tych, którzy opieki i pomocy się spodziewają, na ile jest się w stanie _ zabezpieczyć czy swoje dzieci, czy państwo (...), równocześnie pamiętając, że naszym zadaniem jest nie ograniczać zbytnio wolności czy swych dzieci, czy obywateli _.

Tusk mówił też, że w debacie o Amber Gold pojawiają się pytania, dlaczego on, jako szef rządu nie ostrzegł publicznie ludzi przed tego typu firmami, skoro _ nie wyrażał entuzjazmu z powodu współpracy syna z OLT Express _.

_ - Premier polskiego rządu, mając nawet dość dużą władzę polityczną, nie ma możliwości, nie ma prawa i nie powinien ingerować w decyzje ludzkie wtedy, kiedy ludzie chcą lokować swoje oszczędności, kapitały, nadzieje _ - stwierdził.

Czytaj więcej [

]( http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/historia;amber;gold;od;zlotego;biznesu;do;wniosku;o;areszt;dla;prezesa,135,0,1150087.html )*Sprawa Amber Gold dzień po dniu * Spółka jest w stanie likwidacji, prezes usłyszał zarzut oszustwa znacznej wartości, dziś sąd ma zdecydować o areszcie dla niego. Szef rządu podkreślił jednocześnie, że jego zadaniem, jako szefa rządu, zadaniem państwa, w tym Sejmu jest doprowadzenie do sytuacji, w której _ możliwie wszystkie lokaty i depozyty będą bezpieczne, czyli działające w systemie nadzoru finansowego, który umożliwia państwu gwarantowanie tych lokat i depozytów _.

Premier podkreślił, że będzie bronił rozdziału funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, choć niezależność prokuratury od władzy politycznej nie powoduje automatycznie jej sprawnego działania we wszystkich przypadkach sprawnie.

Jak zauważył, wyroki w zawieszeniu, na wniosek prokuratury, dla twórcy spółki Amber Gold, Marcina P,. zapadały także w latach 2006-2007. Jak podkreślił, wtedy _ żarliwym prokuratorem generalnym był polityk - minister sprawiedliwości, z prawdziwą pasją używający służb i swojej energii po to, żeby nadzorować i kontrolować postępowanie prokuratury _.

_ - Z mojej strony jeden wniosek jest oczywisty: wzmocnijmy jeszcze niezależność prokuratury, wyposażmy prokuratora generalnego lub inną instytucję, być może sądową, w instrumenty, które będą w stanie skutecznie dyscyplinować lub egzekwować prawidłowe zachowania prokuratorów _ - dodał.

Wskazał, że tych narzędzi nie należy dawać politykom. _ Nie dawajmy tych narzędzi politykom, ani Tuskowi, ani Kaczyńskiemu, ani Palikotowi, ani Millerowi _ - podkreślił. Według Tuska po sprawie Amber Gold nie należy też uchwalać nowych przepisów. _ Nie ma potrzeby nadpobudliwości legislacyjnej _ - podkreślił.

Szef rządu przypomniał, że w zawiadomieniu w sprawie Amber Gold, jakie Komisja Nadzoru Finansowego skierowała do prokuratury w grudniu 2009 r., przywołano artykuł Prawa bankowego, który - w uproszczeniu - zakazuje działalności parabankowej.

_ - Nie ulega wątpliwości, że ten jeden przepis już wystarczył, aby po zawiadomieniu KNF prokuratura wszczęła działania zdecydowanie bardziej energicznie, niż to miało miejsce w tym przypadku _ - ocenił premier.

Premier zauważył zarazem, że informacje o tym, że KNF i prokuratura mają zastrzeżenia do Amber Gold pojawiały się w mediach co najmniej na początku 2012 r. i nie przeszkodziło to wielu ludziom lokować swe pieniądze w AG praktycznie do końca.

_ - To jest także - z przykrymi skutkami - element wolnego wyboru. Ludzie idąc do Amber Gold, nie szukają bezpiecznej lokaty, lecz lokaty, która przyniesie wyższy zysk niż bezpieczna lokata w banku _ - konkludował Tusk. Według niego podobne dyskusje toczono już wcześniej na temat instytucji spółdzielczych, np. SKOK-ów.

W podsumowaniu Tusk powiedział, że najważniejszym zadaniem dla państwa jest, aby _ skutecznie ochronić nie 100 mln zł, naszym zadaniem szczególnie w warunkach potęgującego się kryzysu jest skutecznie ochronić blisko bilion zł oszczędności na prywatnych kontach Polaków _.

Premier poprosił parlamentarzystów, aby w trakcie debaty nt. Amber Gold _ wspólnie się zastanowić nad tym, co możemy zrobić, aby uchronić w przyszłości obywateli przed tego typu pułapkami _.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uważa, że sprawa Amber Gold pokazała, iż słuszne są kroki resortu sprawiedliwości, który chce kontynuacji reformy prokuratury, zmian w przepisach o rejestrach sądowych oraz dużej nowelizacji kodeksu karnego i procedury.

Przedstawiając w czwartek w Sejmie informację w tej sprawie, Gowin uznał, że sprawa Marcina P. wskazuje na wiele istotnych słabości wymiaru sprawiedliwości. _ Wyeliminowanie tych słabości to zadanie, które z pewnością zajmie lata. Zarazem jednak ta sprawa pokazuje, że obrana przez nas droga reformy sądownictwa i prokuratury jest słuszna. Prawidłowo zdefiniowaliśmy problemy wymiaru sprawiedliwości i dobieramy odpowiednie narzędzia, by je rozwiązać _ - zapewnił.

_ - Historia przestępczych działań Marcina P. dobiega końca, wkrótce spotkają go za nie sprawiedliwe konsekwencje _ - zapewnił Gowin.

Poinformował, że resort przygotowuje _ wielką reformę procedury karnej, poważną nowelizację kodeksu karnego, zmianę ustawy o prokuraturze _. _ Intensyfikujemy proces informatyzacji wymiaru sprawiedliwości. Jestem przekonany, że te działania będą zdolne zaradzić wielu nieprawidłowościom _ - powiedział Gowin.

Poinformował, że ministerstwo pracuje nad szeroką nowelizacją kodeksu karnego, która przewiduje m.in. rozszerzenie możliwości przepadku korzyści z popełnionego przestępstwa, ograniczenie możliwości stosowania warunkowego zawieszenia kary pozbawienia wolności, możliwość orzekania kar mieszanych, a także zmianę sposobu orzekania kary łącznej.

Resort sprawiedliwości analizuje też problem wymiaru kar - powiedział Gowin. Za zasadny uznał postulat ministra finansów, aby dokonać przeglądu katalogu sankcji za przestępstwa gospodarcze. Opowiedział się za częstszym niż dotychczas używaniem kary grzywny, a także surowszymi karami za poważne przestępstwa gospodarcze.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia spółka ogłosiła decyzję o likwidacji.

W sierpniu śledczy postawili założycielowi firmy i jej prezesowi Marcinowi P. zarzut oszustwa o znacznej wartości; sąd w czwartek zdecydował o aresztowaniu go. Prokuratura zarzuca mu też prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej, prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych bez wpisu do rejestru działalności kantorowej, posłużenie się fałszywymi potwierdzeniami przelewów na kwotę 50 mln zł podczas rejestracji spółki przed sądem. Marcin P. jest też podejrzany o niezłożenie sprawozdania finansowego spółki za lata 2009, 2010 i częściowo 2011 r., do czego się przyznał.

Czytaj więcej w Money.pl
Afera Amber Gold pogrąży premiera? SLD chce komisji śledczej, Solidarna Polska głowy Sławomira Nowaka, a PiS węszy, czy aby premier nie wykorzystał do swoich celów informacji służb specjalnych.
SLD chce komisji śledczej w sprawie OLT Taka komisja mogłaby pomóc rządowi przy sprawdzeniu jak działała prokuratura w sprawie firmy Marcina Plichty - uważa Leszek Miller, szef partii.
Amber Gold ich jednoczy. Razem pogrążą PO? Posłowie chcą dokładnie prześwietlić działania rządu oraz udział Michała Tuska w całej aferze.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)