Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Politycy przeciwko odpłatności za studia

0
Podziel się:

PSL oraz SLD i Młodzi Socjaliści zaprotestowali przeciwko rządowej propozycji wprowadzenia odpłatności za studia dzienne na uczelniach publicznych.

PSL oraz SLD i Młodzi Socjaliści zaprotestowali przeciwko rządowej propozycji wprowadzenia odpłatności za studia dzienne na uczelniach publicznych.

Według NKW PSL, wprowadzenie odpłatnych studiów wyższych jest sprzeczne z zapisami o bezpłatnym nauczaniu zawartymi w konstytucji oraz ze standardami europejskimi. "Jest to założenie ze wszech miar szkodliwe społecznie, które ugodzi w najbliższych latach w miliony studentów, zwłaszcza biednych, ze wsi i małych miast. Nie zgadzamy się na to rozwiązanie, wyłączające z możliwości studiowania większość młodych Polaków" - czytamy w stanowisku NKW PSL.

SLD i Młodzi Socjaliści przeciw płatnym studiom

Również Sojusz Lewicy Demokratycznej stanowczo sprzeciwia się wprowadzeniu powszechnej odpłatności za studia wyższe, zakładanej w przyjętej przez rząd nowej strategii edukacyjnej na lata 2007-2013. Przeciw rządowym planom protestują także Młodzi Socjaliści.

"Rządowa propozycja przypomina budowanie domu bez fundamentów" - mówi poseł SLD Krzysztof Janik. "Gdzie jest konkretny projekt systemu stypendiów i kredytów, który ma zapewnić bezpłatny dostęp do studiów dla tych, których nie będzie na nie stać?" - pyta.

Partia - w wydanym oświadczeniu - wyraża też oburzenie sposobem przyjęcia nowej strategii. "Dokument ten przyjęto (...) bez jakichkolwiek konsultacji z partnerami społecznymi, środowiskiem akademickim, klubami parlamentarnymi" - czytamy w przesłanym PAP oświadczeniu.

Sojusz opowiada się za wyrównywaniem szans edukacyjnych już na poziomie przedszkoli i szkół podstawowych. Według SLD, kluczowe powinno być objęcie obowiązkiem szkolnym dzieci od piątego roku życia, powszechny dostęp do przedszkoli i wprowadzenie bezpłatnych zajęć dodatkowych we wszystkich szkołach.

Likwidacji bezpłatnych studiów sprzeciwiają się również Młodzi Socjaliści. "Kluczem do rozwiązania problemów szkolnictwa wyższego jest zwiększenie środków na edukację i pomoc socjalną w budżecie państwa, a nie przerzucanie kosztów utrzymania systemu na studentów" - czytamy w liście Młodych Socjalistów skierowanym do ministra edukacji narodowej i sportu.

Zarówno SLD, jak i Młodzi Socjaliści wskazują na niezgodność rządowego projektu z art. 70 Konstytucji RP - gwarantującym bezpłatność nauczania w szkołach publicznych.

edukacja
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)