Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Politycy: Rząd ma reformować, a nie likwidować progi

0
Podziel się
Politycy: Rząd ma reformować, a nie likwidować progi
bEifKJSd

*Jutro premier Donald Tusk zaprezentuje rządowy plan konsolidacji finansów publicznych. Ma on uchronić nas przed tym, że dług publiczny przekroczy próg ostrożnościowy na poziomie 55 proc. PKB. *

To oznaczałoby poważne kłopoty. Nie byłoby mowy o podwyżkach dla pracowników budżetówki. A waloryzacja rent i emerytur musiałaby zostać ograniczona.

Co znajdzie się w planie? Jednym z kluczowych elementów ma być tzw. reguła wydatkowa, która w bardzo rygorystyczny sposób ograniczy wzrost wydatków publicznych w latach 2011-2013.

bEifKJSf

Rząd chce też, by pieniądze przekazywane do OFE były zaliczane do finansów publicznych. A środki, którymi dysponują agencje i inne instytucje nie będą deponowane w prywatnych bankach. Tylko dzięki tej ostatniej zmianie w tym roku dług publiczny ma zmaleć o ponad 14 mld zł.

I choć od pewnego czasu pojawiały się głosy, że progami ostrożnościowymi nie trzeba się przejmować, bo można je zlikwidować lub zawiesić, to wygląda na to, że rząd nie ma wyjścia i musi reformować publiczne finanse. Pytani przez Money.pl posłowie są przeciwni likwidacji progów i nie poparliby takiego rozwiązania w sejmowym głosowaniu.

Mariusz Błaszczak

bEifKJSl

*poseł Prawa i Sprawiedliwości *

*poseł Plaformy Obywatelskiej *

bEifKJSm

Marek Wikiński

*poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej *

Waldemar Pawlak

bEifKJSn

Czytaj w Money.pl

bEifKJSG
wiadomości
wywiad
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)