Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Politycy zawalą reformę. Stracą rolnicy

0
Podziel się:

Od marca 2012 budżet przestanie finansować składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Politycy zawalą reformę. Stracą rolnicy
(Joyfull/Dreamstime)

Od 1 marca 2012 roku budżet państwa przestanie finansować składkę na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Przepisy trzeba będzie zmienić zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że są niezgodne z Konstytucją.

Zdaniem Jacka Adamskiego z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan zabraknie czasu i woli politycznej na rzetelną reformę, bo żaden z właściwych resortów, czyli finansów, zdrowia i rolnictwa, a także zespół ministra Michała Boniego, nie rozpoczął jeszcze nad nią prac.

POSŁUCHAJ EKSPERTA LEWIATANA:

Z oceną Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatannie zgadza się minister rolnictwa i rozwoju wsi, Marek Sawicki., który krytykuje TK za to, że nie zajął się ZUS-em, a_ wkłada kamyczek do rolniczego ogródka. _ Minister powiedział też, że adresatem wyroku Trybunału Konstytucyjnego są przede wszystkim Sejm i Senat .

Zdaniem Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, najprościej byłoby odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne rolników od ryczałtowego podatku gruntowego, który wpłacają do gmin wszyscy rolnicy._ - Państwo powinno zrekompensować samorządom te straty _- dodaje Szmulewicz i ocenia, że jeśli rolnicy zostaliby od marca przyszłego roku pozbawieni dostępu do bezpłatnej opieki lekarskiej, byłaby to porażka rządu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t97436.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/pawlak;czesc;podatku;rolnego;na;skladki;zdrowotne;rolnikow,30,0,711454.html) Pawlak: Część podatku rolnego na składki zdrowotne
Według wielu ekonomistów, reformę systemu ubezpieczeń dla rolników należy zacząć od wprowadzenia systemu liczenia dochodów w gospodarstwie.

Ci rolnicy, którzy osiągaliby dochody, płaciliby od nich podatki oraz składki, w tym składkę na własne ubezpieczenie zdrowotne. Inne rozwiązania utrwalają niekorzystną strukturę agrarną na polskiej wsi, a jej mieszkańcom uniemożliwiają faktyczne wychodzenie z biedy.

Liczenie dochodów wiąże się z prowadzeniem księgowości, a więc kosztami, które mogą być większe niż zyski rolników - uważa Krajowa Rada Izb Rolniczych. Przypomina, że 90 proc. mieszkańców wsi nie ma żadnych dochodów i musiałoby przejść pod opiekę socjalną państwa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t85645.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/1;5;mln;rolnikow;bez;darmowego;leczenia,122,0,746874.html) 1,5 mln rolników bez darmowego leczenia? Takie są konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74597.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;reforma;krus;nie;jest;teraz;najwazniejsza,126,0,707454.html) Rostowski: Reforma KRUS nie jest teraz najważniejsza _ Polska nie ma problemu ze stabilnością finansów publicznych _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)