Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
09.08.2005 13:35

"Polityka" - wiemy, że nie wiemy

Podziel się
Dodaj komentarz

W najnowszej "Polityce" Krzysztof Szymborski pisze, że prestiżowy tygodnik "Science", z okazji 125-lecia swego istnienia, przedstawił listę 25 pytań, na które nauka wciąż nie potrafi dać satysfakcjonującej odpowiedzi. Przeczy to często głoszonej tezie, że wszystko, co najważniejsze, już zostało odkryte.
Dziesięć lat temu dziennikarz miesięcznika "Scientific American" John Horgan uznał, że nauka się skończyła. Horgan stwierdził między innymi, że era wielkich odkryć to przeszłość, a działalność uczonych organicza się do rozwiązywania drugorzędnych łamigłówek. Według "Polityki", lista 25-ciu pytań przeczy jednak tezie, że wszystko, co najważniejsze, zostało już odkryte.
Z czego zbudowany jest Wszechświat? Dlaczego ludzie mają tak mało genów? Jak dalece może zostać przedłużone ludzkie życie? Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Między innymi na te pytania nie ma jeszcze odpowiedzi.
Jak pisze "Polityka", nie istnieje żaden imperatyw nakazujący naukowcom systematycznie przechodzić od jednego problemu do następnego. Naukowcy badają to, co po pierwsze jest łatwo widoczne; po drugie - wydaje się ważne z praktycznego punktu widzenia; po trzecie - okazuje się możliwe do wyjaśnienia.
Więcej na temat pytań, na które nie ma odpowiedzi, w artykule zatytułowanym "Wiemy, że nie wiemy" w najnowszym wydaniu "Polityki".

iar/"Polityka"/Skrzypczak/sawicka

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz