Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polityka energetyczna UE: Nadal nie ma kompromisu

0
Podziel się:

W Unii nadal brak pełnego zrozumienia dla specyficznej pozycji polskiej gospodarki - uważa minister środowiska.

Polityka energetyczna UE: Nadal nie ma kompromisu
(Reporter)

- _ Europa znowu będzie mówić o polskim weto. Szkoda, bo dla mnie wynik rady ds. energii to raczej dowód, że nadal nie potrafimy uzgodnić wewnątrz UE racjonalnego kompromisu w sprawie polityki, którą chcemy promować na świecie _ - Marcin Korolec, minister środowiska odniósł się do decyzji o przyjęciu dyrektywy o efektywności energetycznej podczas zakończonej wczoraj Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii.

_ Z punktu widzenia środowiska naturalnego nie jest ważne gdzie działają emitenci, jeśli spowodujemy że przemysł przeniesie się poza Europę, to tylko zwiększy to zanieczyszczenie planety _ - stwierdził minister w komentarzu.

Szef resortu środowiska zgadza się z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem, że _ w konkluzjach rady ds.energii zabrakło tego, co w samej Energetycznej Mapie Drogowej jest bardzo wyraźne zaznaczone: Europa nie może sama zadbać o klimat na świecie, Europa nie może jednostronnie podwyższać kosztów funkcjonowania swoich gospodarek, podczas gdy reszta świata tylko patrzy na nas, wstrzymuje się od działań i emituje coraz więcej _ - napisał Marcin Korolec.

Dodał, ze strona Polska do ostatniej chwili miała nadzieję na kompromis. _ Nie udało się jednak prezydencji poprowadzić dyskusji tak, aby rozdzielić kwestie energii od klimatu. Tym razem byliśmy zdecydowanie bliżej kompromisu, niż na radzie środowiska w marcu br. To znaczy, że nasi partnerzy zdali sobie sprawę, że jesteśmy w trudniejszej sytuacji niż reszta Europy, ale nadal brak ich pełnego zrozumienia dla specyficznej pozycji polskiej gospodarki _ - zaznaczył minister.

Minister wyraził też żal, że wielki sukces duńskiej prezydencji, jakim jest niewątpliwie przyjęcie dyrektywy o efektywności energetycznej, został przyćmiony ciągłym brakiem zrozumienia dla polskich problemów, i którego brak spowodował niejednolite stanowisko na radzie.

Czytaj więcej w Money.pl
Kraje Unii poniosły fiasko. Tajne umowy zostają Fiaskiem zakończyły się negocjacje między reprezentującą kraje UE duńską prezydencją a przedstawicielami PE i KE ws. wspólnej polityki energetycznej UE.
Ważna decyzja Unii. Pawlak będzie walczył W Luksemburgu spotkają się ministrowie do spraw energii państw Unii Europejskiej.
Nie chcą pakietu. Zbierają milion podpisów Przeciwnicy pakietu chcą zebrać minimum milion podpisów w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej i wysłać je Komisji Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)