Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polityka zagraniczna Polski. PiS za odrzuceniem informacji szefa MSZ

0
Podziel się:

Waszczykowski uważa, że szef MSZ nie przedstawił założeń polityki zagranicznej, ale refleksje na temat ćwierćwiecza, 15-lecia w NATO czy 10-lecia w Unii.

Polityka zagraniczna Polski. PiS za odrzuceniem informacji szefa MSZ
(Jan Bielecki/East News)
bECVnZjF

Klub PiS opowiedział się dziś za odrzuceniem informacji szefa MSZ Radosława Sikorskiego nt. kierunków polskiej polityki zagranicznej w 2014 r. Zamiast konkretnych planów były publicystyczne zaklęcia i popisy megalomaństwa - ocenił Witold Waszczykowski.

Poseł PiS powiedział, że przedstawione w Sejmie przez Sikorskiego kierunki nie odpowiadają ambicjom Polski oraz nie przyczynią się do realizacji naszych interesów narodowych.

Waszczykowski uważa, że szef MSZ nie przedstawił założeń polityki zagranicznej, ale _ refleksje na temat ćwierćwiecza, 15-lecia w NATO czy 10-lecia w Unii oraz garść spóźnionych myśli o naturze polityki rosyjskiej _.

bECVnZjH

Wystąpienie szefa MSZ nazwał _ marną publicystyką _. _ Zamiast konkretnych planów i inicjatyw politycznych, publicystyczne zaklęcia, że coś tam będziemy wspierać, rozwijać, intensyfikować _ - mówił Waszczykowski. Ocenił, że MSZ jest _ bezradne _ i widać to m.in. w sprawie Białorusi.

_ Rozumiem retorykę takich wystąpień, jednak w pana przypadku ta retoryka i forma zastępuje realną treść. Znowu mieliśmy popisy megalomaństwa w tym wystąpieniu _ - zwrócił się do Sikorskiego. _ Niestety, panie ministrze, Napoleonem polskiej polityki jest pan tylko w prześmiewczych artykułach prasowych _ - mówił Waszczykowski.

Przekonywał, że polityka zagraniczna prowadzona przez Sikorskiego, wbrew zapowiedziom, nie doprowadziła do wzrostu zamożności i siły Polski, ale - wręcz przeciwnie - _ nasze bezpieczeństwo uległo pogorszeniu _.

_ Od lat przypominałem, że mamy dekoniunkturę naszego bezpieczeństwa. Mam więc prawo powiedzieć: +a nie mówiłem+. Pisałem, przestrzegałem, pan zauważył to dopiero dwa miesiące temu _ - mówił do Sikorskiego.

bECVnZjN

Zdaniem Waszczykowskiego, problemy stojące przed polską dyplomacją są spowodowane _ błędną oceną sytuacji i zaniechaniami _. _ Po sześciu latach zaklinania rzeczywistości i prowadzenia polityki wizerunkowej, by najlepiej zaistnieć w mediach, najlepiej zachodnich, udaje pan, że ma pan właściwą ocenę sytuacji. Tymczasem przez lata kwestionował pan, że jest jakaś dekoniunktura wokół Polski _ - zaznaczył Waszczykowski.

Krytykował Sikorskiego za _ proste, bezrefleksyjne i naiwne myślenie o Polsce i świecie _. _ Nie jest prawdą, że starał sie pan przedstawić Polakom rzeczy takimi jakimi są. Przez sześć lat prezentował pan nieprawdziwy obraz sytuacji międzynarodowej w regionie, a szczególnie nieprawdziwy obraz polityki rosyjskiej. W 2008 r. całkowicie zbagatelizował pan rosyjską akcję wojskową przeciwko Gruzji. Przerwał pan izolację Rosji i umożliwił pan rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych przedstawienie kłamliwej wersji wypadków _ - mówił poseł PiS.

Przypominał słowa Sikorskiego z 2011 r., że _ Rosja otwiera się na świat _. _ Był pan nawet zwolennikiem przyjęcia Rosji do NATO, a jeszcze w grudniu ubiegłego roku zawierał pan porozumienie z Rosją w sprawie koordynacji polityki zagranicznej do 2020 r. W tym czasie Rosja prowadziła już otwartą politykę szantażu wobec Ukrainy _ - ocenił polityk PiS. I dodał: _ Zapowiada pan, że przyszły rok będzie Rokiem Rosji w Polsce. Oby to nie był rok zielonych ludków w Polsce _.

Waszczykowski stwierdził też, że Sikorski zrezygnował z _ jagiellońskiej _ polityki, popieranej przez Jerzego Giedroycia, na rzecz _ piastowskiej modernizacji kraju _. Krytykował Partnerstwo Wschodnie za to, że w rzeczywistości nie prowadziło jego uczestników do UE.

bECVnZjO

Dyplomację polską zaskoczyły też, zdaniem Waszczykowskiego, _ polityka Janukowycza i jego układy z Rosją _. Sikorski nie przewidział - mówił poseł PiS - że Janukowycz od początku nie chciał realizować zawartego z opozycją porozumienia z 21 lutego br. _ Dzisiejsza propozycja rozwiązania kryzysu ukraińskiego idzie w kierunku zdrady monachijskiej z 1938 r. _ - uznał Waszczykowski.

Poseł PiS krytykował także działania premiera w sprawie unii energetycznej jako źle przygotowane. Jego zdaniem odpowiedź kanclerz Angeli Merkel, że to _ inicjatywa ciekawa, ale jest wiele szczegółów do wyjaśnienia _, oznacza w istocie odpowiedź odmowną. Krytykował również naiwną, jego zdaniem, politykę wobec Francji. _ Może warto zapytać, ilu powinniśmy żołnierzy wysłać do Mali, by Paryż przestał budować ofensywną broń i okręty desantowe dla Rosji _ - mówił.

Zdaniem posła PiS przystąpienie Polski do euro będzie _ oddaniem międzynarodowym rynkom finansowym reszty naszych aktywów bankowych _, a przed Rosją nas i tak nie obroni.

W pewnym momencie Waszczykowski przerwał i zwrócił sie do Sikorskiego ze słowami: _ Panie ministrze, ma pan pizzę na ustach _, co wywołało poruszenie na sali. Ostatnie nagłośnienie przez tabloidy faktu, że szef MSZ żądał od swojej ochrony kupna pizzy, Waszczykowski nazwał _ żenadą roku _.

bECVnZjP

Zdaniem posła PiS, Sikorski robi za za mało, by zbudować konsensus wokół polskiej polityki zagranicznej. _ Przekomarzanie się na Twitterze nie jest oznaką nowoczesności i dojrzałości merytorycznej. Przeciwnie, jest oznaką infantylności i bezradności, jak pokazały liczne wpisy szefa MSZ _ - powiedział.

_ Przedmiotem aktywności nie powinno być też usilne poszukiwanie międzynarodowych karier, a czasem, mam wrażenie, że zabiegom o takie stanowisko, podporządkowuje się polską rację stanu _ - mówił także Waszczykowski. _ Polski minister wydaje się być rozdarty między marzeniem zdobycia międzynarodowego stanowiska i napisania thrillera z kluczem _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl

bECVnZki
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)