Notowania

senat
14.02.2012 19:32

Polonia na świecie. Gdzie trafią pieniądze?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że jeśli przejmie pieniądze Senatu na pomoc dla Polonii na świecie, to wyda te środki w sposób profesjonalny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Resort odniósł się w ten sposób do skarg części organizacji polonijnych. Od kilkunastu tygodni toczy się dyskusja na temat ewentualnego przekazania pieniędzy dla Polonii z Senatu do MSZ. Resort argumentuje, że to polscy dyplomaci mają najlepszą wiedzę o Polonii i dlatego Ministerstwo wyda te pieniądze lepiej. Z kolei Senat podkreśla wieloletnią tradycję w tej dziedzinie. Przeniesieniu pieniędzy do MSZ sprzeciwiła się część organizacji polonijnych, które argumentują m.in., że konsultacje Ministerstwa z organizacjami w tej sprawie były zbyt krótkie.

Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią w MSZ Maciej Szymański tłumaczy w rozmowie z Polskim Radiem, że konsultacje były krótkie, bo część tegorocznych pieniędzy musi być wydana w najbliższym czasie - w kwietniu lub w maju. _ Gdybyśmy wtedy skończylibyśmy konsultacje i ogłosilibyśmy konkurs, środki zaczęłyby docierać do zainteresowanych dopiero w drugiej połowie roku _ - dodaje Szymański.
MSZ twierdzi, że rozesłał plan tegorocznej pomocy dla Polonii do wszystkich organizacji, które w ciągu ostatnich pięciu lat otrzymywały takie pieniądze. Według resortu, do Warszawy dotarły już odpowiedzi około stu organizacji, z czego większość jest zadowolona z przedstawionych przez MSZ planów.

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski zapewnia w rozmowie z Polskim Radiem, że jeśli zapadnie decyzja o przeniesieniu pieniędzy do MSZ, to resort jest przygotowany do szybkiego i profesjonalnego rozdziału środków. _ Z chwilą przeniesienia środków do budżetu rządu, ministra spraw zagranicznych, rozpiszemy konkurs i podejmiemy wszystkie projekty, które trafiły od Polonii do organizacji pozarządowych i będziemy chcieli w krótkim czasie ten konkurs rozstrzygnąć _ - dodaje wiceszef MSZ.

Odpowiedni zapis w ustawie budżetowej przenoszący pieniądze z Senatu do MSZ został już przegłosowany w Sejmie. Prawdopodobnie w tym tygodniu będzie głosowany w Senacie, ale wyższa izba parlamentu w większości jest temu przeciwna. W tegorocznym budżecie na pomoc dla Polonii zapisano 65 milionów złotych.

Czytaj o problemach Polonii na świecie w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t155951.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/msz;chce;przejac;pieniadze;senatu,192,0,907712.html) Sikorski chce przejąć pieniądze Senatu Ministerstwo chciałoby dysponować środkami przeznaczonymi na wspieranie organizacji polonijnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/t79478.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/budzet;na;2012;rok;co;z;polonia,161,0,1023137.html) Kłócą się o Polaków. Stawką są miliony Pod koniec stycznia Sejm uchwalił budżet na 2012 rok, zgodnie z którym 65,6 mln zł na współpracę z Polonią zostało przeniesione z Kancelarii Senatu do MSZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/litwa;chce;rozmow;z;polska;o;szkolnictwie,111,0,793711.html) Litwa chce rozmów z Polską o szkolnictwie Litewski rząd chce skonsultować z polskim MSZ projekt ustawy oświatowej, która wprowadza rozwiązania niekorzystne dla mniejszości polskiej na Litwie.
Tagi: senat, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz