Notowania

prywatyzacja
24.09.2010 06:52

Połowa Polaków wciąż boi się prywatyzacji

Sondaż: Służba zdrowia, energetyka i górnictwo, powinny pozostać w rękach państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Elfstrom/iStockphoto)

*Służba zdrowia, energetyka i górnictwo to strategiczne sektory, które powinny pozostać w rękach skarbu państwa - tak wynika z sondażu na temat prywatyzacji dla _ Dziennika Gazety Prawnej _. *

Z tego samego badania opinii można wywnioskować, że sprzedaż majątku państwowego w ogóle nie cieszy się poparciem społecznym.

48 procent badanych na pytanie, czy należy prywatyzować państwowe przedsiębiorstwa, odpowiedziało _ raczej nie _ lub _ zdecydowanie nie _. Poparcie dla prywatyzacji deklarowało 35 procent badanych.

Wśród branż, które powinny pozostać w rękach skarbu państwa, badani najczęściej wymieniali szpitale i inne placówki służby zdrowia - 55 procent respondentów oraz sektor energetyczny - połowa badanych. 35 procent nie chce prywatyzacji górnictwa, co trzeci badany sprzeciwa się sprzedaży firm z sektora finansowego, a co czwarty - firm paliwowych.

Wśród potencjalnych inwestorów z zagranicy najbardziej podejrzliwie spoglądamy na Rosję. 53 procent badanych uważa, że nie powinno się sprzedawać państwowych firm Rosjanom. 36 procent badanych nieufnie spogląda nainwestorów z Chin, a 24 procent - na kapitał niemiecki.

Sondaż dla _ Dziennika Gazety Prawnej _ przeprowadzono w dniach 3-5 września metodą wywiadów bezpośrednich na reprezentatywnej grupie 984 dorosłych Polaków.

Tagi: prywatyzacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz