Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polpharma chce kupić kilka europejskich firm

0
Podziel się:

Największy polski producent leków Polpharma SA chce kupić kilka niedużych europejskich firm farmaceutycznych.

Największy polski producent leków Polpharma SA chce kupić kilka niedużych europejskich firm farmaceutycznych - poinformował dziennikarzy w środę Jerzy Starak, przewodniczący rady nadzorczej spółki.

"Planujemy zakup małej firmy w Niemczech. Jesteśmy także zainteresowani akwizycjami firm farmaceutycznych w Rosji i na Ukrainie" - powiedział.

Dodał, że trudno obecnie przewidzieć, kiedy może nastąpić przejęcie zagranicznych firm.

Zapytany o koszt tych akwizycji Starak odpowiedział: "Cena firmy kształtuje się na poziomie 0,7-1,5 razy wartość jej obrotów. Wskaźnik ten waha się w zależności od kondycji firmy. Interesują nas firmy o obrotach rzędu 10-20 mln USD".

Przewodniczący rady nadzorczej Polpharmy poinformował również, że spółka prowadziła rozmowy o połączeniu ze słoweńskim Lekiem, ale nie zakończyły się one sukcesem.

W połowie listopada akcjonariusze Leku poparli przejęcie firmy przez szwajcarski koncern farmaceutyczny Novartis.

Przychody ze sprzedaży Polpharmy, która została sprywatyzowana w lipcu 2000 roku, wyniosły w 2002 roku 205 mln USD.

W 2007 roku planowany jest wzrost przychodów firmy do 526 mln zł.

Polpharma jest największym producentem leków w Polsce pod względem ilościowym z udziałem w rynku na poziomie 12,1 proc. W ujęciu wartościowym spółka zajmuje drugie miejsce z 5,3-proc. udziałem w rynku.

Według Grzegorza Michniewskiego, dyrektora generalnego biura handlowego Polpharmy, w ciągu trzech lat spółka chce zostać liderem polskiego rynku także w ujęciu wartościowym.

"Naszym celem jest osiągnięcie w ciągu trzech lat pierwszego miejsca na rynku i zwiększenie udziału do 10 proc." - powiedział Michniewski.

"Jest to część naszej strategii, która zakłada, że staniemy się największym producentem leków generycznych w Europie Środkowo-Wschodniej" - dodał.

Polpharma produkuje obecnie 172 rodzaje leków. W 2003 roku firma planuje wprowadzenie pięciu nowych produktów.

Michniewski podał, że według danych IMS Health (firmy badającej rynki farmaceutyczne) polski rynek farmaceutyczny wzrósł w 2002 roku o 4,4 proc. W kolejnych latach wzrost ten szacowany jest na 5,1 proc. w 2003 roku i 7,8 proc. w 2004 roku.

Starak poprzez swoją spółkę Spectra Holding kontroluje 56 proc. akcji Polpharmy, 7,65 proc. akcji ma Prokom Investments, 24,9 proc. akcji należy do Skarbu Państwa, a 11,43 proc. posiadają drobni akcjonariusze.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)