Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polscy deputowani pytają o Nord Stream

0
Podziel się:

Zdaniem Komisji Europejskiej, konsultacje społeczne w sprawie budowy były wzorcowe.

Polscy deputowani pytają o Nord Stream
(nord-stream.com)

Zdaniem Komisji Europejskiej, konsultacje społeczne, jakie poprzedziły budowę gazociągu Nord Stream na dnie Bałtyku są _ wzorcowe _. Innego zdania byli europosłowie komisji petycji PE, którzy krytykowali Nord Stream za ignorowanie zastrzeżeń ekologów.

Ponadto eurodeputowani po raz kolejny skrytykowali we wtorek Komisję Europejską za to, że wbrew apelowi PE sprzed 2,5 roku nie przeprowadziła własnej oceny wpływu na środowisko Gazociągu Północnego (Nord Stream) z Rosji do Niemiec, którego budowa trwa na Bałtyku.

_ - Czy KE jest zadowolona z jakości raportu o wpływie na środowisko i jakości konsultacji społecznych, jakie przeprowadziła spółka? _ - dociekała Lidia Geringer de Oedenberg z SLD na posiedzeniu komisji petycji w Brukseli.

Wymieniła przykłady organizacji, które nie dostały odpowiedzi od konsorcjum na zgłaszane zastrzeżenia. Podała także w wątpliwość prezentowane przez Nord Stream wyniki badań, według których gazociąg nie zagraża środowisku naturalnemu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t92013.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nord;stream;wciaz;moze;wkopac;gazociag,10,0,753674.html) Nord Stream wciąż może wkopać gazociąg

_ - Spółka ta finansuje badania i uniwersytety, które później przygotowują dla niej analizy _ - powiedziała. Protestowała też przeciwko różnicom odszkodowań płaconych rybakom za zmianę miejsca połowów na skutek budowy. Według niej wynoszą one w Polsce 5 tys. euro, zaś w Szwecji nawet 30 tys. euro.

Jarosław Wałęsa z PO podkreślił, że budowa gazociągu według obecnego projektu uniemożliwi rozwój portu w Świnoujściu tak, by mogły wpływać do niego statki o zanurzeniu większym niż 13,5 metra. - _ Pobliski Rostock jest w stanie przyjmować duże jednostki _ - wskazał. Krytykował też niemieckie, powtarzane przez KE zapewniania o rozwiązaniu sprawy, nazywając to _ próbami wyciszenia sprawy obietnicami, których spełnienie budzi wątpliwości _.

_ - KE jest strażniczką traktatów UE, jest więc uprawniona do wszczęcia postępowania w sprawie ograniczenia swobodnego przepływu towarów i swobodnego świadczenia usług _ - apelował.

_ - Nord Stream nie jest elementem dywersyfikacji na rynku gazu UE. Służy tylko i wyłącznie monopolizacji rynku Europy Środkowej. KE nie potrafiła i nie chce zrozumieć natury tej inwestycji we wszystkich jej aspektach _ - ubolewał Konrad Szymański z PiS.

Posłanka Lena Kolarska-Bobińska z PO dopytywała obecnego na posiedzeniu przedstawiciela KE: _ Które analizy uznamy za bardziej wiarygodne? - Czy jeśli będziecie monitorowali sytuację i okaże się, że jest zagrożenie dla środowiska, to KE podejmie decyzję o zamknięciu inwestycji? _. Zapowiedziała zabiegi, by wykreślić Nord Stream z listy priorytetowych projektów energetycznych UE _ m.in. dlatego, że nie przestrzega pewnych norm i wskazań UE _.

Przedstawiciel KE zdecydowanie odparł na posiedzeniu zarzuty europosłów.

_ KE od początku wyjaśniała, że nie ma kompetencji i nie ma roli instytucjonalnej do przeprowadzenia jakiejś niezależnej oceny wpływu inwestycji na środowisko _ - powiedział. Tłumaczył, że w pełni zgodne z europejskim prawem jest przygotowanie i opłacenie takiej analizy przez inwestora.

_ Wszystkie informacje udzielane przez inwestora są sprawdzane w ramach konsultacji publicznych oraz przez właściwe organy, które są odpowiedzialne za udzielanie pozwoleń. To pierwszy projekt, co do którego przeprowadzono tak szeroko zakrojone konsultacje publiczne: w krajach, PE, innych gremiach _ - podkreślił.

Dodał, że w ich wyniku powstało wiele opasłych tomów dokumentów. _ W oparciu o wszystkie informacje uważamy, że procedura jest wręcz przykładowa, jeśli chodzi o konsultacje publiczne i dobrze wróży na przyszłość. Jest to projekt flagowy - projekt, z którego korzystamy, żeby promować naszą filozofię związaną z podejściem środowiskowym _ - powiedział.

Debata była pokłosiem krytycznego raportu o Nord Stream przyjętego w lipcu 2008 roku przytłaczającą większością głosów przez Parlament Europejski. Jego sprawozdawcą był ówczesny eurodeputowany PiS Marcin Libicki. Już wtedy PE ubolewał nad _ marginalną rolą _ odgrywaną w tym projekcie przez UE, w szczególności przez Komisję Europejską.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t94099.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rura;nabucco;poplynie;gaz;z;azerbejdzanu,88,0,752984.html) Rurą Nabucco popłynie gaz z Azerbejdżanu Europa będzie miała dostęp do gazu znad Morza Kaspijskiego bez rosyjskiego pośrednictwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t101894.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;tusk;lze;w;zywe;oczy;o;budowie;gazociagu,174,0,750766.html) PiS: Tusk łże w żywe oczy o budowie gazociągu Opozycja zarzuca rządowi marginalizację portów w Szczecinie i Świnoujściu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t26320.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gazociag;polnocny;zgodnie;z;planem,27,0,749339.html) Gazociąg Północny zgodnie z planem Ułożono już 900 km rurociągu, zatem jesienią pierwsza nitka magistrali zostanie oddana do użytku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)