Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polscy gimnazjaliści w światowej czołówce. Są wyniki badania PISA

Polscy gimnazjaliści w światowej czołówce. Są wyniki badania PISA

Fot. skynesher/iStockphoto

Najlepsi na świecie są uczniowie z Szanghaju. Ale polska młodzież nie ma się czego wstydzić. W Europie lepsi od naszych 15-latków są tylko Finowie, Szwajcarzy, Holendrzy i Estończycy. Są wyniki PISA.

Z raportu wynika, że Polska osiągnęła jeden z najlepszych wyników na świecie jeśli chodzi o przyrost liczby uczniów z najlepszymi wynikami. - Te wyniki to wspólny sukces moich poprzedników w MEN. Chcę kontynuować ich pracę - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska, nowa minister edukacji.

OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) od 2000 roku bada poziom światowego szkolnictwa, oceniając nie stan wiedzy uczniów, ale umiejętności posługiwania się nią. Na tym właśnie opiera się badania PISA (Programme for International Student Assesment). To ono sprawdza 15-latków z całego świata pod kątem ich zdolności do rozwiązywania problemów, analizowania, argumentowania i interpretowania. Bada umiejętność myślenia i przygotowanie do dorosłego życia.

Czytaj więcej w Money.pl

 

szkoła, uczniowie, gimnazjaliści, badania pisa
Czytaj także
Polecane galerie
Jolka 2
109.196.244.* 2013-12-06 18:50
Wszyscy na czele z premierem zachwycali się wynikami gimnazjalistów, wielu sobie przypisało sukces, bo "sukces ojców ma wielu" tylko nigdzie i od nikogo nie usłyszałam, że to nauczyciele w dużej mierze przyczynili się do takich wyników.
2013-12-03 16:38 Tysiącznik na forum
a czy te umiejętności się przydadzą na brytyjskim zmywaku lub na niemieckiej budowie ?
marcin503
89.68.137.* 2013-12-03 16:13
Zna ktoś jakieś konkretne miejsce? Określenie "w czołówce" jest mało precyzyjne.
Zobacz więcej komentarzy (10)