Polskie okna na świat

Od 2015 roku jesteśmy liderem w branży stolarki okiennej. Jak wynika z danych Związku Polskie Okna i Drzwi, z 21,5-proc. udziałem nasz kraj utrzymuje pozycję lidera eksportu w Unii Europejskiej. Do 2014 roku tytuł ten dzierżyły Niemcy.

Polska zdetronizowała ówczesnego lidera w 2015 roku i w kolejnych latach umacniała swoją pozycję.

W 2016 roku nasz eksport w tej kategorii wzrósł o 0,3 proc. do 1,5 mld euro, podczas gdy niemieckie firmy wyeksportowało o 8,4 proc. mniej (wartościowo - 1,4 mld euro).

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
mag
2018-03-17 12:25
W tytule "już nie tylko jabłka..." ale w treści jabłka i marchewki. To dobrze, że robimy okna, i meble ale... . Jak zwykle diabeł siedzi w szczegółach, bo np:
Jeśli angielska firma ma kopalnię węgla w Kongo, gdzie zatrudnia za niewielkie pieniądze miejscowych pracowników i ten węgiel eksportuje, to czy aby na pewno Kongo eksportuje węgiel, czy może jednak Wieka Brytania, gdzie odpływa gros wypracowanego kapitału?
Podobna sytuacja jest z meblami produkowanymi w Polsce. Ikea produkuje w Polsce bodaj większość krzeseł sprzedawanych w Europie. Czy to znaczy, że Polska eksportuje te meble? Formalnie tak, ale zyski nie trafiają do Polskich firm bo my ich nie mamy. Jabłka i marchew to jest najbardziej prymitywna forma produkcji. Te jabłka kupują niemiecki firmy, które robią z nich soki i jak produkt przetworzony, na którym jest o wiele większy zysk, sprzedają także do Polski.
Trzeba wydźwignąć się w tych prymitywnych form produkcji w kierunku produktów wysoko przetwarzanych - także w eolnictwie.
Ala
2017-12-11 22:29
Ale sie usmialam!!!! DOBRY BOZE pomoz polskiemu spoleczenstwu bo te pseudo elity juz zeszly na dno piszac takie glupoty... To jest najlepszy humor tego roku-2017
sandra123
2017-11-12 09:34
To skoro prawie we wszystkim jesteśmy LIDERAMI - to dlaczego nasze pensje są TAK NISKIE ? i komu na tym ZALEŻY żebyśmy byli biednym narodem? Więcej w Niemczech czy innych krajach mają pieniędzy jako "bezrobotni" niż my harując na cały etat !! Tam bezrobocie może trwać całe lata a u nas tylko 6 m-cy jakiś ochłapy dostajemy? Dlaczego rząd nic z "tym nie robi?"
Pokaż wszystkie komentarze (122)