Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska w UE. Bruksela ocenia, że nasza gospodarka ma się dobrze

0
Podziel się

Komisja w swoim raporcie zauważa m.in., że w Polsce spadło bezrobocie, zadłużenie sektora prywatnego jest stabilne, a publicznego zmniejszyło się. Ponadto - jak ocenia Komisja - sektor bankowy jest dobrze dokapitalizowany i przynosi zyski.

Unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici.
Unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici. (European Union 2014 - European Parliament/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bEgweARN

Komisja Europejska bierze pod lupę 18 krajów członkowskich, których gospodarki zmagają się z problemami. Polski w tej grupie nie ma, ale Bruksela zaleca nam ostrożność.

Wśród krajów, które mają najbardziej niepokojącą sytuację są: Bułgaria, Francja, Chorwacja, Włochy i Portugalia. - To kraje, w których poważne zakłócenia równowagi makroekonomicznej wymagają stanowczych działań i szczególnego nadzoru - mówił komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici.

W nieco lepszej sytuacji jest 11 innych państw - m.in. Belgia, Niemcy czy Hiszpania - ale im także Komisja zamierza się przyglądać ze względu na wcześniejsze problemy. Unijna analiza obejmie dodatkowo Estonię i Austrię. Polska - podobnie jak Dania czy Słowacja - zdaniem Brukseli nie wymaga specjalnego nadzoru.

bEgweARP

- Komisja uznała, że nie jest to potrzebne, aczkolwiek ciągła koordynacja polityki jest konieczna we wszystkich krajach, by identyfikować możliwe ryzyko i prowadzić politykę, sprzyjającą wzrostowi i nowym miejscom pracy - mówił Moscovici. Komisja w swoim raporcie zauważa m.in., że w Polsce spadło bezrobocie, zadłużenie sektora prywatnego jest stabilne, a publicznego zmniejszyło się. Ponadto - jak ocenia Komisja - sektor bankowy jest dobrze dokapitalizowany i przynosi zyski.

bEgweASq
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)