Notowania

rosja
17.12.2014 11:35

Polska zrobiła się droga dla Rosjan, ograniczają u nas wydatki

Rosjanie nie rezygnują z przyjazdów do Polski, ale niski kurs rubla sprawia, że wydają u nas coraz mniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tesco)

Z danych olsztyńskiej Izby Celnej wynika, że przez pierwsze 2 tygodnie grudnia Rosjanie przedstawili na granicy faktury na 4,8 mln zł; we wrześniu było to 13,5 mln zł.

Mieszkający w obwodzie kaliningradzkim Rosjanie od dwóch lat regularnie przyjeżdżają do Polski na zakupy, korzystając z dobrodziejstw małego ruchu granicznego. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej Justyna Szubstarska liczba Rosjan przyjeżdżających do Polski przez drogowe przejścia graniczne w ostatnich dwóch latach waha się w okolicach kilkunastu procent, np. w listopadzie 2014 przyjechało do Polski o 14 proc. mniej Rosjan niż przed rokiem. Za to w październiku 2014 spadek przyjazdów Rosjan w porównaniu z rokiem poprzednim wyniósł tylko 7 proc.

Rosjanie nie są jednak w Polsce już tak rozrzutni jak jeszcze kilka miesięcy temu, gdy wyjeżdżali z Polski autami załadowanymi - dosłownie - po sufit. Utrzymujący się od kilku tygodni spadek wartości rubla sprawia, że Polska staje się dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego coraz droższa. Choć ceny np. telewizorów, czy komputerów są w Polsce dużo niższe niż w Kaliningradzie, Rosjanin by je kupić musi wymienić niemal tyle samo rubli, ile wydałby na ten sprzęt w rosyjskich sklepach. Dlatego Rosjanie zaczęli ograniczać w Polsce wydatki do niezbędnego minimum (a to sprowadza się głównie do robienia podstawowych zakupów spożywczych w dyskontach koło granicy).

Z danych przekazanych przez rzecznika Izby Celnej w Olsztynie Ryszarda Chudego wynika, że w listopadzie Rosjanie zgłosili na granicy nieco ponad 17 tys. rachunków tax free na sumę 12,5 mln zł. Tymczasem we wrześniu rachunki te opiewały na 13,5 mln zł.

_ Do połowy grudnia Rosjanie przedstawili na granicy 6,5 tys. rachunków na 4,8 mln zł _ - powiedział Chudy.

Rachunki tax free polskie sklepy wystawiają Rosjanom, gdy ich rachunek przekracza 200 zł (kaliningradczycy odzyskują od nich VAT). Nie wystawiają ich jednak dyskonty spożywcze, czy hotele, w których zatrzymują się Rosjanie. _ De facto więc Rosjanie wydają u nas dużo więcej pieniędzy niż wskazują na to faktury tax free, jednak tendencja spadkowa jest zauważalna _ - przyznał Chudy i podkreślił, że zachęcając Rosjan do robienia zakupów w Polsce służba celna uruchomiła system elektroniczny _ Zwrot VAT dla podróżnych _.

_ Pozwala on klientowi na przesłanie informacji o danych z faktury choćby za pomocą smartfona. Ponadto coraz więcej sklepów włącza się do systemu i ich pracownicy sami wypełniają elektroniczne formularze. Klientowi z obwodu kaliningradzkiego pozostaje wskazanie przez jakie przejście graniczne będzie wyjeżdżał. Poświadczenie dokumentów, które do nas trafiają w tej formie trwa potem na granicy krócej niż minutę _ - powiedział Chudy.

Mimo trwających obecnie w polskich sklepach przedświątecznych promocji, Rosjan nie ma w nich zbyt wielu. Rosyjskie portale informują za to o promocjach na żywność, czy godzinach pracy przygranicznych sklepów spożywczych.

We wtorek, gdy kurs rubla był najniższy od 20 lat (za dolara płacono 80,1 rubla, a za euro - 100) w Kaliningradzie zamknięto sieć marketów budowlanych oraz wiele sklepów z elektroniką. Portal _ klops _ informował także, że te sklepy ze sprzętem RTV, które były otwarte podniosły ceny.

We środę kurs rubla nieznacznie zaczął wzrastać.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie toną w długach. Wszystko przez... Tak tytułuje informację o sytuacji kredytowej w Rosji jeden z popularnych portali Rambler.ru.
Kłopoty rosyjskiego rubla. Padł kolejny rekord Bank Rosji stara się interweniować i powstrzymywać spadek notowań waluty, ale analitycy rynku walutowego są sceptyczni co do szans powodzenia tych operacji - pisze Reuters.
Rubel wciąż traci na wartości. To rekord O godz. 14.40 czasu moskiewskiego (12.40 w Polsce) za 1 USD płacono 40,35 RUB, tj. o 0,27 rubla więcej, niż na zamknięciu poprzedniego dnia.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz