Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
biznes
10.09.2008 07:03

Polska - to nie jest kraj dla ludzi biznesu

Założenie firmy w Polsce wciąż zajmuje średnio 31 dni, tyle samo co na Białorusi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Tak wynika z rankingu Banku Światowego Doing Business 2009 do którego dotarła _ Rzeczpospolita _. Nasz kraj w zestawieniu dla inwestorów , spadł o cztery pozycje na 72 miejsce.

Wzór wyznacza Nowa Zelandia - tu przyszłemu biznesmenowi rejestracja firmy zajmie jeden dzień. Na wydanie pozwolenia na budowę czeka się w Polsce średnio 308 dni, gdy tymczasem w Estonii 118, Bułgarii - 139 dni, a w najlepszej w tej kategorii Korei Południowej - jedynie 34 dni.

Ranking Banku Światowego na 2009 rok porównuje 181 krajów z punktu widzenia łatwości prowadzenia działalności gospodarczej. Polska znalazła się na 76 pozycji. Dwa lata temu naszą gospodarkę Bank Światowy sklasyfikował na 68 miejscu, a w ubiegłym - na 74. Wówczas zestawienie obejmowało jednak 178 krajów. Tuż przed nami są Czechy, a za nami Pakistan. Po aktualizacji danych Polska znalazła się jednak na 72 pozycji, a spadek był jeszcze wyraźniejszy.

_ Rzeczpospolita _ zauważa, że na wyższych niż Polska miejscach znalazły się praktycznie wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej, poza Rosją.
Według rankingu, najlepszym miejscem do robienia biznesu jest od trzech lat Singapur.Tuż za nim: Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Hongkong, Dania i Wielka Brytania.

Tagi: biznes, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz