Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska Akcja Humanitarna reaguje na działania armii Izraela

0
Podziel się

PAH podjęła decyzję o oznaczeniu wszystkich projektów pomocowych prowadzonych w Autonomii Palestyńskiej. To skutek incydentu, do którego doszło w beduińskiej wiosce Rahava.

Polska Akcja Humanitarna reaguje na działania armii Izraela
(Vadim Lavrusik/CC/Flickr)
bDHINJNN

PAH podjęła decyzję o oznaczeniu wszystkich projektów pomocowych prowadzonych w Autonomii Palestyńskiej - dowiedziało się Polskie Radio. To skutek incydentu, do którego doszło w lutym w beduińskiej wiosce Rahava.

Izraelskie wojsko zniszczyło wówczas namioty Palestyńczyków oraz starożytną cysternę na wodę, wyremontowaną ze środków PAH. Władze Izraela tłumaczyły później, że nie wiedziały, iż cysterna została wyremontowana za polskie pieniądze.

Szefowa misji PAH w Jerozolimie Marta Kaszubska potwierdziła Polskiemu Radiu, że wszelkie wyremontowane przez organizację instalacje wodne, takie jak cysterny, wodociągi czy kanalizacja, będą teraz oznaczone. Marta Kaszubska podkreśla, że dzięki temu jest szansa, że nie dojdzie do kolejnych wyburzeń. - _ Jeżeli wojsko izraelskie wejdzie do jakiejś wioski, to zobaczy, że remont był dotowany przez organizację międzynarodową. Wtedy być może powstrzyma się przed wyburzeniem _ - dodaje Kaszubska w rozmowie z Polskim Radiem.

bDHINJNP

Po incydencie z lutego polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało na rozmowę ambasadora Izraela w Polsce. Dyplomata tłumaczył, że cysterny były wyremontowane bez pozwolenia. Organizacje pomocowe działające na terytoriach palestyńskich argumentowały z kolei, że izraelskie władze wydają niewiele takich pozwoleń.

Jak dowiedziało się Polskie Radio, działania władz Izraela potępiła delegacja Parlamentu Europejskiego, która gościła niedawno w Autonomii Palestyńskiej. Według informacji Polskiego Radia, w piśmie z 4 kwietnia tego roku piątka europosłów zaapelowała do szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton o podjęcie działań w tej sprawie. Wśród sygnatariuszy pisma jest polska deputowana Róża Thun.

Czytaj więcej w Money.pl
Noblista oskarża. "Postępują jak NRD" 84-letni laureat literackiej Nagrody Nobla zarzucił Izraelowi, że jako mocarstwo atomowe zagraża światowemu pokojowi.
Szykują atak na Iran? Izrael znajdzie sojuszników - _ Z powodu strachu przed Iranem Arabia Saudyjska widziałaby dla siebie korzyści w izraelskim ataku _ - uważa ekspert Paul Rogers
bDHINJOq
KOMENTARZE
(0)